Ta opowieść zaczyna się jak historia startupu z Doliny Krzemowej. Jest dwóch przedsiębiorczych, młodych inżynierów, tworzą innowacyjne rozwiązania, a siedzibę, warsztat i magazyn mają w garażu.


Firmę założyli Sławomir Lange i Bogdan Łukaszuk w 1987 roku. Zaczynali w garażu, konstruując innowacyjne rozwiązania techniczne. Dziś ich firma współpracuje z największymi światowymi markami.

Jednak Sławomir Lange i Bogdan Łukaszuk, koledzy z licealnej ławki i świeżo upieczeni inżynierowie, mają trudniej niż Steve Jobs. W 1987 roku w Polsce panuje jeszcze gospodarka centralnie planowana. W tych warunkach ekonomicznych można działać, ale trzeba być niezwykle energicznym i pomysłowym.

Lange i Łukaszuk znajdują niszę rynkową – w domach polskich przedsiębiorców montują instalacje alarmowe, w tamtym czasie symbol nowoczesnej technologii. Urządzenia składają sami, czerpiąc inspiracje nawet z filmów i gazet. W poszukiwaniu części i podzespołów podróżują po całej Polsce.

Alarmowy biznes rozwija się doskonale, lecz biznesowy scenariusz Sławomira Lange i Bogdana Łukaszuka całkowicie zmienia ostatnia strona niemieckiego pisma dla majsterkowiczów, na które natrafiają u jednego z klientów. Widzą tam reklamę czujnika zewnętrznego firmy Steinel. Przedsiębiorcy, zainteresowani produktami niemieckiej firmy, wysyłają do niej list.

Odpowiedź przychodzi dopiero po pół roku. Steinel proponuje im, by zostali przedstawicielami firmy w Polsce. W międzyczasie zmienia się ustrój, a Polska przechodzi przyśpieszony kurs wolnego rynku. Wraz z innymi produktami marki Steinel Lange i Łukaszuk wprowadzają na polski rynek innowację – opalarki.

W kolejnych latach sukcesywnie budują sieć dystrybucji, nawiązują nowe kontakty i poszerzają asortyment. Trzymają się jednej zasady – w ofercie są produkty tylko wysokiej klasy.

Firma od początku inwestuje również w ludzi. Pracownicy wiążą się z nią na wiele lat. Najlepszym przykładem jest Tadeusz Kumaszka, dziś prezes firmy Lange Łukaszuk. Przeszedł wszystkie szczeble, od stanowiska w magazynie.

Firma udoskonala logistykę, w 2000 roku przeprowadza się do własnego magazynu. Po 2004 roku doskonale wykorzystuje dynamiczny rozwój polskiego rynku budowlanego. To kolejny przełomowy okres – firma wprowadza do Polski wiele nowych marek, w tym Kress, Bondhus, Benning, jak również liczne nowatorskie rozwiązania, w tym technologie mieszania, różne elektronarzędzia czy odkurzacze budowlane.

 

Dziś firma Lange Łukaszuk jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce kilkudziesięciu wiodących światowych marek z branż elektronarzędziowej, narzędziowej, elektrotechnicznej i oświetleniowej.

 

Na osi czasu

2017     Obchodzimy okrągły jubileusz 30-lecia Lange łukaszuk
2015     Podejmujemy współpracę dystrybucyjną z koncernem PANASONIC
2013     Do naszej oferty dołącza firma MENZER
2012     Tworzymy własną markę MEGATEC, opartą na wysokiej jakości polskich produktach. Na polski rynek wprowadzamy produkty marki MARCRIST
2010     Nawiązujemy współpracę z markami AS SCHWABE i WOLFCRAFT
2008     W naszej ofercie pojawiają się produkty marek SOLA, JOKARI oraz HERVISA
2007     Do naszej „rodziny” dołączają firmy STARMIX oraz ABRABORO
2006     Rozpoczynamy współpracę z marką COLLOMIX
2004     Stajemy się wyłącznym dystrybutorem firm KRESS, BONDHUS oraz BENNING
2002     Do naszej oferty dołączają firmy FELO i NWS
2000     Uruchamiamy własny magazyn i zyskujemy stabilizację. Poszerzamy nasz asortyment o produkty firmy NOVUS
1999     Zostajemy wyłącznym dystrybutorem niemieckiej firmy PROXXON
1997     Rozszerzamy asortyment o narzędzia ręczne, robimy jakościowy skok w zakresie logistyki
1990     Nawiązujemy współpracy z firmą STEINEL
1987     Sławomir Lange i Bogdan Łukaszuk zakładają firmę