Ta opowieść zaczyna się jak historia startupu z Doliny Krzemowej. Jest dwóch przedsiębiorczych, młodych inżynierów, tworzą innowacyjne rozwiązania, a siedzibę, warsztat i magazyn mają w garażu.


Firmę założyli Sławomir Lange i Bogdan Łukaszuk w 1987 roku. Zaczynali w garażu, konstruując innowacyjne rozwiązania techniczne. Dziś ich firma współpracuje z największymi światowymi markami.

Jednak Sławomir Lange i Bogdan Łukaszuk, koledzy z licealnej ławki i świeżo upieczeni inżynierowie, mają trudniej niż Steve Jobs. W 1987 roku w Polsce panuje jeszcze gospodarka centralnie planowana. W tych warunkach ekonomicznych można działać, ale trzeba być niezwykle energicznym i pomysłowym.

Lange i Łukaszuk znajdują niszę rynkową – w domach polskich przedsiębiorców montują instalacje alarmowe, w tamtym czasie symbol nowoczesnej technologii. Urządzenia składają sami, czerpiąc inspiracje nawet z filmów i gazet. W poszukiwaniu części i podzespołów podróżują po całej Polsce.

Alarmowy biznes rozwija się doskonale, lecz biznesowy scenariusz Sławomira Lange i Bogdana Łukaszuka całkowicie zmienia ostatnia strona niemieckiego pisma dla majsterkowiczów, na które natrafiają u jednego z klientów. Widzą tam reklamę czujnika zewnętrznego firmy Steinel. Przedsiębiorcy, zainteresowani produktami niemieckiej firmy, wysyłają do niej list.

Odpowiedź przychodzi dopiero po pół roku. Steinel proponuje im, by zostali przedstawicielami firmy w Polsce. W międzyczasie zmienia się ustrój, a Polska przechodzi przyśpieszony kurs wolnego rynku. Wraz z innymi produktami marki Steinel Lange i Łukaszuk wprowadzają na polski rynek innowację – opalarki.

W kolejnych latach sukcesywnie budują sieć dystrybucji, nawiązują nowe kontakty i poszerzają asortyment. Trzymają się jednej zasady – w ofercie są produkty tylko wysokiej klasy.

Firma od początku inwestuje również w ludzi. Pracownicy wiążą się z nią na wiele lat. Najlepszym przykładem jest Tadeusz Kumaszka, dziś prezes firmy Lange Łukaszuk. Przeszedł wszystkie szczeble, od stanowiska w magazynie.

Firma udoskonala logistykę, w 2000 roku przeprowadza się do własnego magazynu. Po 2004 roku doskonale wykorzystuje dynamiczny rozwój polskiego rynku budowlanego. To kolejny przełomowy okres – firma wprowadza do Polski wiele nowych marek, w tym Kress, Bondhus, Benning, jak również liczne nowatorskie rozwiązania, w tym technologie mieszania, różne elektronarzędzia czy odkurzacze budowlane.

 

Dziś firma Lange Łukaszuk jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce kilkudziesięciu wiodących światowych marek z branż elektronarzędziowej, narzędziowej, elektrotechnicznej i oświetleniowej.

 

Na osi czasu

2017     Obchodzimy okrągły jubileusz 30-lecia Lange łukaszuk
2015     Podejmujemy współpracę dystrybucyjną z koncernem PANASONIC
2013     Do naszej oferty dołącza firma MENZER
2012     Tworzymy własną markę MEGATEC, opartą na wysokiej jakości polskich produktach. Na polski rynek wprowadzamy produkty marki MARCRIST
2010     Nawiązujemy współpracę z markami AS SCHWABE i WOLFCRAFT
2008     W naszej ofercie pojawiają się produkty marek SOLA, JOKARI oraz HERVISA
2007     Do naszej „rodziny” dołączają firmy STARMIX oraz ABRABORO
2004     Stajemy się wyłącznym dystrybutorem firm KRESS, BONDHUS oraz BENNING
2002     Do naszej oferty dołączają firmy FELO i NWS
2000     Uruchamiamy własny magazyn i zyskujemy stabilizację. Poszerzamy nasz asortyment o produkty firmy NOVUS
1999     Zostajemy wyłącznym dystrybutorem niemieckiej firmy PROXXON
1997     Rozszerzamy asortyment o narzędzia ręczne, robimy jakościowy skok w zakresie logistyki
1990     Nawiązujemy współpracy z firmą STEINEL
1987     Sławomir Lange i Bogdan Łukaszuk zakładają firmę