1. marzec 2018 10:26

Prawidłowe mieszanie chemii budowlanej

Nawet najlepsza chemia budowlana nie pomoże, gdy nie wiemy, jak się z nią obchodzić. Nasz ekspert podpowiada, jak i czym mieszać, by uzyskać najlepsze efekty, a przy tym nie narazić się na koszty.

Przygotowywanie zapraw jastrychowych, mas pod kostkę brukową, „mokrej ziemi” czy klejów, farb i zapraw uniwersalnych. Mieszania na budowie mamy co nie miara. O tym, jak obchodzić się z różnymi substancjami i czym mieszać, by oszczędzić czas i pieniądze, mówi nasz menadżer produktu Radosław Koźba.

Wybierz odpowiedni sprzęt

Chcąc profesjonalnie przeprowadzać budowy i remonty, musimy wybrać nie tylko dobrą chemię, ale też odpowiednie do pracy z nią elektronarzędzia. Wydajne i odpowiednio skonstruowane urządzenia nie pozwalają na marnowanie cennego materiału i gwarantują odpowiednią prędkość mieszania. - Niezwykle wygodnym rozwiązaniem jest płynna regulacja obrotów za pomocą wygodnego przycisku w spuście mieszarek Collomix. Istotną rolę odgrywa także odpowiedni stosunek siły do prędkości uderzenia – mówi Radosław Koźba, menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

Bestseller wśród mieszarek – kup Collomix Xo 1M już za 1109 zł!

Postaw na efektywność

Gdy zależy nam na wysokiej efektywności mieszania materiałów, warto przyjrzeć się rozwiązaniom technologicznym, które oferują mieszarki. – To na przykład mechanizm zabezpieczający przed przeciążeniem, który pozwala bezpiecznie mieszać niewyrobione, gęste i stawiające opór materiały – mówi Radosław Koźba. Ważna jest również moc samego urządzenia – solidne mieszarki, jak na przykład popularne modele Collomix Xo 1M czy Collomix Xo 4 HF, oferują jej ponad 1000 W.

Przy pracy z materiałem oprócz mocy liczy się odpowiedni dobór obrotów do substancji na której pracujemy. Podstawowy podział przedstawia się następująco:

- Małe obroty (do 300 obr./min.) i duży moment obrotowy dla wyrabiania ciężkich mieszanek

- Wyższe obroty (do 650 obr./min.) i niższy moment obrotowy dla materiałów o mniejszej gęstości

Perfekcja mieszania w każdym calu – mieszarka Collomix Xo 33 Duo

Oszczędzaj chemię

Kolejna kluczowa kwestia to konstrukcja samego urządzenia – ważne jest wybór mieszadła, które sprawi, że mieszana substancja będzie pozbawiona grudek i pęcherzyków powietrza. – Nieprawidłowo dobrane mieszadło może rozchlapywać materiał, co jest efektem złej cyrkulacji mieszanej masy – mówi Radosław Koźba. Złe „śmigło” może także powodować powstawanie grudek – dlatego wybierając mieszarkę, warto postawić na sprzęt wyposażony w system Hexafix, umożliwiający beznarzędziową wymianę mieszadła. Na które modele warto zwrócić szczególną uwagę?

Dobierz sprzęt do materiału

Do listy ciekawych rozwiązań warto dopisać urządzenia wyposażone w prawoskrętne (do materiałów o dużej lepkości) i lewoskrętne (do materiałów rzadkich i o niewielkiej lepkości) mieszadła jak model Collomix Xo 55 Duo. Z kolei w przypadku dużych realizacji warto rozważyć wybór mieszarki rotacyjnej Collomix AOX, która nie wymaga zaangażowania operatora. Jak wybrać mieszarkę dopasowaną do naszych oczekiwań? - Przed podjęciem decyzji warto dopasować sprzęt do materiału, na którym mamy zamiar pracować najczęściej – kluczowy jest kierunek, w którym ten ma się przemieszczać – mówi Radosław Koźba.

Mieszarka nie wymagająca obsługi – sprawdź Collomix AOX

Kierunki przemieszczania się materiału:

- Z dołu do góry – materiał przemieszczany z dołu do góry na środku pracy mieszadła, opada z powrotem na dno po brzegach pojemnika. Pracujące w ten sposób mieszadła są zalecane do ciężkich zapraw, jastrychów i tynków

- Z góry do dołu – materiał przemieszczany z góry do dołu (co zapobiega chlapaniu), po czym rozlewa się na boki pojemnika. Tak operujące mieszadła zaleca się do materiałów płynnych jak farby czy masy samopoziomujące

- W poziomie – obrabiany materiał wiruje dookoła, mieszana substancja jest podnoszona lub opuszczana przez ruch mieszarki w pionie. Grudki są rozdrabniane przez dużą siłę i prędkość transportu materiału wymuszoną kształtem mieszadła. Mieszadła pracujące w ten sposób świetnie sprawdzają się w pracy z materiałami o wysokiej lepkości jak np. kleje i żywice