23. sierpień 2017 11:26

Jak zbudować tarasów bez widocznych połączeń?

Budowa tarasów drewnianych


Drewniane deski są obecnie coraz częściej stosowane jako wierzchnie wykończenie stopni schodów lub tarasów. W porównaniu z zimną terakotą czy szarymi, betonowymi płytami, drewniany taras już wczesną wiosną zaprasza swoim szczególnym urokiem i ciepłą tonacją kolorów, by mogli Państwo cieszyć się pierwszymi promieniami słońca na świeżym powietrzu.

 

Aby z przyjemnością móc szukać wytchnienia w tej oazie spokoju należy, poza starannie przygotowanym projektem, dokonać właściwego dobru jakościowych materiałów, z których taras zostanie wykonany. Właściwy dobór komponentów i narzędzi pozwoli na profesjonalne wykonanie tarasu, który przez długie lata będzie cieszył swoim widokiem i służył jako doskonałe miejsce wypoczynku. W tym celu firma wolfcraft opracowała całkowicie nowy asortyment systemowy do budowy tarasów, który nie tylko spełnia wszystkie wymagania techniczne nowoczesnego budownictwa drewnianego, ale sprawia, że konstrukcja i montaż stają się tak proste, jak układanie boazerii na suficie lub na ścianach. Dopiero teraz każdy majsterkowicz jest w stanie wykonać swój wymarzony taras własnymi siłami, łatwo, szybko i z absolutną precyzją. Aby mogli Państwo w kolejnych dziesięcioleciach cieszyć się swoim dziełem, wszystkie elementy systemu zostały zaprojektowane w taki sposób, by zagwarantować długotrwałą żywotność nowego, drewnianego tarasu. Uwzględniono przy tym z jednej strony naturalne właściwości drewna, jak pęcznienie i kurczenie się desek podłogowych, z drugiej zaś konieczność zapewnienia właściwej cyrkulacji powietrza wokół wszystkich elementów drewnianych, co stanowi naturalną, długotrwałą ochronę przed gniciem i zagrzybieniem. W niniejszym poradniku dowiedzą się Państwo wszystkiego, co trzeba wiedzieć na temat zastosowania nowego systemu tarasowego firmy wolfcraft. Spełnienie marzeń o pięknym tarasie jeszcze nigdy nie było łatwiejsze.

 

Przygotowanie podłoża

Najpierw należy wybrać ziemię na głębokość ok. 40 cm i wypełnić do 35 cm grubym żwirem, wypoziomować i zagęścić, najlepiej zagęszczarką wibracyjną. Pozostałe 5 cm wypełnić drobnym żwirem i wygładzić łatą (zwrócić uwagę na lekki spadek w kierunku od ściany domu, ok. 1 - 2 cm na metr!).

 

Układanie konstrukcji nośnej

Dla lepszego rozkładu obciążenia, belki nośne należy układać w odstępach od 40 do maks. 50 cm (należy koniecznie zwrócić uwagę na zalecenia producenta belek!) na płytach betonowych (min. 30 x 30 cm). Dla ochrony przed gromadząca się wodą i wilgocią należy koniecznie między drewnianymi belkami a betonowymi płytami umieścić dystansowe podkładki izolacyjne wolfcraft 6987000. W ten sposób zabezpieczymy drewno przed przedwczesnym butwieniem oraz znacznie poprawimy izolacyjność akustyczną i komfort chodzenia.

 Żeby móc sprawnie korzystać z szablonów do wiercenia otworów, należy dokładnie ułożyć belki nośne, równolegle względem siebie oraz pod kątem 90° do kierunku układania, względnie do desek.

 

 

Ukryte połączenia wkrętami

Perfekcyjny, profesjonalny wygląd bez widocznych wkrętów, zakłócających widok!  Łącznik podłogowy jest mocowany na spodniej części deski, tak więc na zewnętrznej powierzchni wkręty pozostają niewidoczne. Deskę mocujemy przykręcając końcówkę łącznika dwoma wkrętami do belki nośnej. Łącznik podłogowy jest mocowany czterema wkrętami pod deską. Strefa kompensacji automatycznie wyrównuje pęcznienie i kurczenie się drewna i w ten sposób zapobiega powstawaniu pęknięć i zrywaniu wkrętów.

 
Aby ułożyć pierwszy rząd desek, należy najpierw, w zależności od szerokości desek, obciąć część łącznika na jednym z tylnych oznakowań ewentualnie rowków. Następnie należy przesunąć łącznik na desce tak daleko, aż jeden z otworów na wkręt będzie wystawał poza krawędź deski. W dalszej kolejności łącznik przykręcany jest do deski czterema wkrętami. Następnie należy ułożyć deskę skróconą stroną łącznika przylegle do ściany. Między ścianą a krawędzią deski powstaje w ten sposób 1 cm luzu i deska może zostać swobodnie przykręcona do belki nośnej w tylnej części jednym a w przedniej dwoma wkrętami.

 

Dziecinnie łatwy system układania desek bez widocznych połączeń

1. Umiejscawiamy łącznik w szablonie.

 

2. Deskę układamy spodnią stroną do góry względem poprzedniej deski i ustawiamy przylegle na krańcach. Kładziemy szablon prostopadle na desce i przy pomocy ograniczników płytkowych przykładamy szablon do poprzedniego łącznika, zależnie od potrzeb z lewej lub prawej strony.                    

 

 

3. Kiedy wszystkie łączniki zostały zamontowane i ich końce wystają po obu stronach, deskę należy odwrócić.


4. Przedni występ łącznika należy zwyczajnie wsunąć pod poprzedzającą deskę. W ten sposób deska zostaje automatycznie zamocowana przy przedniej krawędzi i musi zostać jeszcze tylko przykręcona dwoma wkrętami przy krawędzi tylnej. Łączniki służą jednocześnie jako elementy dystansowe między deską i belką nośną i w ten sposób zapobiegają gromadzeniu się wody, która może doprowadzić do szybszego butwienia drewna.

 

 

5. Dla uzyskania harmonijnego wygląd całości, należy między układanymi deskami umieścić rozpórki wolfcraft 6986000 w odstępach co 80 do 100 cm. Szerokość odstępu między deskami może wynosić 6 lub 8 mm. Przy pomocy ścisku montażowego firmy wolfcraft również krzywe deski mogą być bez trudu dociągnięte, a następnie łatwo przykręcone wysokogatunkowymi wkrętami ze stali szlachetnej.

 

 

6. Aby przykręcić ostatnią deskę należy położyć spodnią stroną do góry tak, aby ściśle przylegała do przedostatniej deski. Następnie przy pomocy kątownika zaznaczyć pozycję poprzedniego łącznika na ostatniej desce. Pozycję montowanego łącznika wyrównać do tej linii i przykręcić czterema wkrętami. Specjalny łącznik kątowy umożliwia również wykonanie ukrytego połączenia wkrętami dla ostatniego rzędu desek. W ten sposób otrzymujecie Państwo wizualnie nienaganne, całościowe wykończenie swojego tarasu. Następnie odwrócić deskę i wsunąć łączniki pod deskę poprzedzającą. Na koniec każdy z łączników przykręcić dwoma wkrętami do krawędzi czołowej belki nośnej.Zachęcamy również do przeczytania naszej broszury, którą ściągniesz tutaj ... oraz zapoznania się z  listą produktów ...