12. styczeń 2018 12:55

Okiem eksperta - narzędziowe wsparcie elektryka

Powinny być trwałe, zapewniać wygodę i bezpieczeństwo pracy. Jak powstają narzędzia dla branży energetycznej? Prezentujemy technologie, na które stawiają giganci z NWS, Felo i Jokari.

NWS – symbol trwałości

W pracy z elektrycznością nieocenionym wsparciem są różnego rodzaju szczypce – z których produkcji słynie niemiecka marka NWS. W ciągu 30 lat istnienia stała się symbolem inwestycji w zaawansowane rozwiązania technologiczne. Szczypce NWS charakteryzuje wyjątkowa precyzja wykonania, wysoka funkcjonalność i trwałość, nie zapomniano przy tym o estetyce. Grupa narzędzi izolowanych NWS posiada znak zgodności z normą EN 60900.

- Ich siła drzemie w zastosowanym w rękojeściach tworzywach sztucznych – dzięki czemu nie ślizgają się, stają się elastyczne, miękkie, olejoodporne i przyjemne w dotyku – mówi Michał Ostrowski, menadżer produktu w Lange Łukaszuk, wyłącznym dystrybutorze w Polsce marki NWS.

Sercem każdych szczypiec NWS jest część robocza wykonana ze stali chromowo-wanadowej – specjalnie wyselekcjonowany, hartowany w oleju materiał. Ponadto partie szczypiec bezpośrednio stykające się z obrabianym przedmiotem, są dodatkowo indukcyjnie wzmacniane do poziomu 64 HRC, a starannie wykonane przeguby charakteryzuje zupełny brak luzów.

Niezwykle szeroka oferta NWS oprócz szczypiec uniwersalnych obejmuje także:

•        Obcinaczki boczne

•        Nożyce do cięcia i odizolowywania kabli

•        Szczypce płaskie, okrągłe i półokrągłe

•        Klucze (m.in. płaskie, oczkowe, imbusowe)

Felo – mocne i wygodne wkrętaki

Kolejną niemiecką marką narzędziową „zasłużoną” dla branży energetycznej, jest Felo. Przedsiębiorstwo o 130-letnim doświadczeniu w produkcji wkrętaków słynie z innowacyjnych projektów i patentów technicznych, a wysoką jakość  wykonania i bezpieczeństwo produktów potwierdzają międzynarodowe certyfikaty.

Wkrętaki Felo charakteryzuje niezwykle wysoka precyzja wykonania i trwałość końcówek, co pozwala przenosić najwyższe momenty obrotowe – mówi Michał Ostrowski z Lange Łukaszuk, wyłącznego dystrybutora marki Felo w Polsce.

Wkrętaki posiadają przy tym wyjątkowo ergonomiczne ukształtowaną rękojeść – umożliwiającą pewny chwyt i minimalizują wysiłek wkładany w pracę. Na tym polu szczególnie wyróżniają się modele z linii Ergonic.

Serię 400 wyposażono w nowatorską, pierwszą na świecie rękojeść samodopasowującą się do dłoni użytkownika. To sprawia, że wkrętak staje się przedłużeniem ramienia, czyniąc pracę niezwykle łatwą i komfortową. To prawdziwa rewolucja w zakresie ergonomii i przeniesienia momentu obrotowego – mówi Michał Ostrowski.

Gwarancja bezpiecznej pracy

Podobnie jak w przypadku NWS, jakość wkrętaków Felo potwierdzają międzynarodowe certyfikaty – narzędzia są indywidualnie poddawane restrykcyjnym testom, zgodnym z europejską normą EN60900.

Wkrętaki opatrzono oznaczeniem VDE (skrót nazwy renomowanego niemieckiego Stowarzyszenia Dla Elektrotechniki, Elektroniki i Informatyki) przyznawanym produktom pozwalającym na pracę z napięciem do 1000 V.

– Wymagania stowarzyszenia spełniają zarówno wkrętaki Ergonic linii 400 i 600, jak i modele E-Smart – jedyne na światowym rynku, dedykowane profesjonalistom wkrętaki izolowane z wymienną rączką – mówi Michał Ostrowski z Lange Łukaszuk.

Felo może przy tym pochwalić się pełną kontrolą nad procesem produkcji, której 98% jest skupionej w Niemczech, a pozostała część na Węgrzech.

Jokari – czystość cięcia

Na wyposażeniu elektryka nie może zabraknąć nożyków do usuwania izolacji – na tym polu wyróżniają się  produkty marki Jokari.

- To jedyna na świecie firma pokrywająca swoje ostrza azotkiem tynku, zapewniającym niezwykłą trwałość i czystość cięcia. Oferta Jokari obejmuje ponad 20 różnych typów nożyków pozwalających na bezpieczne usuwanie izolacji z wielu rodzajów kabli o dowolnym kształcie – mówi Michał Ostrowski.

Wśród topowych produktów Jokari należy wyróżnić:

•        Nóż do kabli Jokari 28H Standard

•        Nóż do kabli Jokari 28G Secura

•        Ściągacz do izolacji Jokari 14 Flat Cable

•        Ściągacz izolacji Jokari High Strip