#zostanwdomu i wykonaj wielkanocny stroik

Aby zrobić piękne, świąteczne ozdoby, wcale nie trzeba wielkiego talentu do majsterkowania oraz skrzynki pełnej skomplikowanych narzędzi. Wystarczy odrobina wyobraźni oraz kilka podstawowych narzędzi, takich jak: pistolet do klejenia, kombinerki, nożyczki, nóż i zszywacz. Podpowiadamy, jak zrobić piękny, świąteczny stroik.

Spędzanie czasu w domowym zaciszu nie musi być nudne. Już teraz możemy przygotować się do zbliżających się świąt i zaskoczyć rodzinę naszymi stroikami, doniczkami, filcowymi zajączkami i ażurowymi pisankami.

Ich samodzielne wykonanie sprawi wiele radości. Podpowiadamy, jak zrobić to łatwo i szybko, wykorzystując podstawowe narzędzia, które znajdziecie w naszej ofercie. Działamy!

Naturalny stroik

Najpiękniejsze dekoracje mają elementy natury. Jak zrobić ozdobę w tym stylu? Jest na to prosty i szybki sposób. Wystarczy do tego pomoc tylko jednego narzędzia – pistoletu do klejenia na gorąco. Oprócz tego potrzebujemy: jajka, kawałek kory, mech, kilka małych roślin (świetnie sprawdzą się krótkie gałązki lub kwiatki).

Wpierw musimy przygotować skorupki jaj. Wykonujemy w nich niewielki otwór na czubku, przez który wydobywamy białko i żółtko, po czym już puste przyklejamy do kory, którą możemy kupić w sklepie lub znaleźć w parku. Wokół skorupek naklejamy mech i dowolne ozdoby. Na koniec ostrożnie wlewamy do nich wodę i wkładamy rośliny.

Do wykonania stroika będzie nam potrzebny poręczny pistolet na klej. – Przy takich czynnościach dobrze sprawdzi się mały, akumulatorowy pistolet na cienki klej. Ważne, żeby bezproblemowo wszyscy mogli z niego skorzystać. Optymalnym wyborem będzie Steinel NEO 1 z funkcją automatycznego wyłączania po 5 minutach bezczynności, która przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy dekorujemy nasz wymarzony stroik. Dla bardziej zaawansowanych majsterkowiczów, ciekawym wyborem powinien być Glematic 3002 z wymiennymi dyszami – rekomenduje Radosław Koźba, manager marki Steinel w Lange Łukaszuk.

Warto pamiętać, że taki pistolet na klej przyda się z pewnością wiele razy po Wielkanocy. Narzędzie zawsze warto mieć w szufladzie, gdyby w domu trzeba było coś szybko i dokładnie skleić.

W szklanym stylu

W kilka minut wykonamy także stroik-świecznik w szklanym naczyniu, najlepiej owalnym. Zadanie jest bardzo proste.

Najpierw wystarczy wstawić do niego świeczkę, wsypać trochę ozdobnych kamieni, również kolorowych, małych sztucznych jajek, a na koniec udekorować wszystko zielonymi gałązkami z naszego ogrodu.

Taki stroik wykonamy bez użycia narzędzi, ale te mogą się przydać do ścięcia gałązek. Tutaj dobrym wyborem będą uniwersalne nożyce. Wybierając nowe zwróćmy uwagę na te, które mają wersję z otwieraczem do butelek. Przyda się to przy wielu okazjach, a także przy kolejnych rękodziełach. Kolorowe jajeczka są dostępne w różnych sklepach, jednak tutaj możemy również kupić barwnik i stworzyć coś swojego.

Wianek pełen wiosny

Będąc na zakupach możemy sięgnąć po rzeczy na plecionym wianku. Dobierzmy do niego bazie, sztuczne kwiaty, pluszowe ozdoby, druciki i klej na gorąco. W domu przygotujmy wydmuszki.

Pracę zaczynamy od przymocowania do wianka pluszowych dekoracji przy pomocy drucika, który z łatwością przetniemy kombinerkami na pożądaną długość. Narzędziem pomożemy sobie zakręcając mocowanie na wianku. Następnie przyklejamy wydmuszki do wianka przy pomocy pistoletu do klejenia. Ostatnim krokiem jest doklejenie sztucznych kwiatów.

Zające i pisanki z filcu

Nożyczki i pistolet do klejenia przydadzą się także do zrobienia bardzo popularnych i ładnych ozdób z filcu. Z materiału wycina się rozmaite kształty, które łączy się tak, aby powstały kolorowe filcowe zajączki lub pisanki. Prostym sposobem można zrobić nawet trójwymiarowe jajka.

Wystarczy połączyć dwie wycięte jajowate płaszczyzny i wypełnić je watą. Można zrobić to igłą z nitką lub wykorzystać praktyczny zszywacz z dwustopniową regulacją siły wbijania i prostym mechanizmem zmiany typu zszywek. Tak wykonane filcowe ozdoby pięknie prezentują się na wielkanocnym stole.

Doniczka na sztućce i rzeżuchę

Dobrym pomysłem jest wycięcie zająca i naklejenie na jego tylnej stronie białego paska. Następnie robi się nacięcia nad i pod paskiem. Do jej wykonania wystarczą podstawowe przybory takie jak nóż, nożyczki i klej w zupełności wystarczą.

Do nacinania najlepiej użyć bezpiecznego noża. Teraz w wycięciach wystarczy umieścić sztućce. Kolejny pożyteczny i urozmaicający świąteczny stół zając gotowy!

Bez wychodzenia z domu uda się przygotować wiosenną doniczkę na rzeżuchę. Wykorzystuje się do tego celu dolną część plastikowej butelki, którą okleja się wedle uznania i dekoruje ulubionymi ozdobami, które oczywiście można wyciąć z filcu lub kolorowego papieru.

Wydmuszki, czyli nasze ażurowe pisanki

Bardziej wprawione osoby mogą spróbować zrobić ażurowe pisanki z wydmuszek przy pomocy małej wiertarko-frezarki. To narzędzie przydaje się  już na etapie wykonania otworów w jajku, przez które wydmuchamy zawartość. Teraz powinniśmy pozbyć się ze skorupki błonki.

W tym celu moczymy wydmuszkę w wodzie z wybielaczem. Wymagane jest też wzmocnienie skorupki przed wycinaniem w niej kształtów. Aby była mocniejsza, wypełniamy ją i pokrywamy z zewnątrz lakierem akrylowym.

Teraz możemy narysować kształty ołówkiem i wyciąć je wiertarko-frezarką. To precyzyjna praca, więc potrzebujemy mikronarzędzia takiego jak Proxxon MICROMOT 60/E. Warto dokupić do niego giętki wężyk, który znacznie ułatwi robienie ażurowej pisanki.

Co powinien zawierać nasz przybornik

Aby ułatwić sobie pracę, nasz zestaw powinien mieć takie narzędzia:

  • pistolet na klej Steinel Gluematic 3002 lub Neo 1,
  • zszywacz Novus J-17,
  • kombinerki NWS 180 mm,
  • nóż bezpieczny Wolfcraft Profi,
  • nożyce uniwersalne Wolfcraft 215 mm z otwieraczem butelek lub nożyce domowe 250 mm Wolfcraft
  • wiertarko-frezarka, grawerka Proxxon MICROMOT 60/E.

Dzięki takiemu przybornikowi wykonanie wielu ozdób świątecznych nie wymaga fachowej wiedzy. Wystarczy trochę wolnego czasu, chwila skupienia i… własna wyobraźnia.

Co ważne, większość ozdób można stworzyć w domu. Bezpiecznie, bez wychodzenia na zewnątrz, więc… #zostanwdomu