Zimowy sen akumulatorów

Akumulatory trzeba przechowywać w odpowiednich warunkach, aby nie skracała się ich żywotność i żeby nie straciły na wydajności. Jednym z najważniejszych czynników jest temperatura.

Warunki przechowywania mają duży wpływ na cykl życia akumulatorów. Jednym z najważniejszych czynników jest temperatura. Najbardziej odpowiedni jest zakres od + 5C do + 35C. Miejsce przechowywania musi być suche, nienasłonecznione i wolne od chemikaliów. Właściwe warunki panują w garażu lub ocieplanym domku gospodarczym w ogrodzie. Jeżeli w środku jest zbyt zimno, akumulatory można owinąć kocem. – Gdy z nich nie korzystamy, lub będziemy wiedzieć, że nie zamierzamy z nich korzystać przez dłuższy czas. Naładujmy je do pełna.  – podpowiada Marcin Salata z Lange Łukaszuk, manager marki Greenworks.

Podładowywać, czy nie?

Co innego w okresie ich regularnego używania. Wtedy  z powodzeniem można je podładowywać, praktycznie w dowolnym momencie i nie trzeba rozładowywać ich do końca. – Akumulatory można ładować bez względu na pojemność, jaką posiadają w danej chwili. Najlepiej jeśli ładujemy akumulator, gdy jego pojemność wynosi nie mniej 20%. Nie powinniśmy dopuszczać ciągle do całkowitego rozładowywania – doradza ekspert z Lange Łukaszuk.

Przed podłączeniem ładowarki warto odczekać, aż akumulator rozgrzeje się przed użyciem (jeśli pracował w temperaturach niższych), lub poczekać, aż się schłodzi przed ponownym ładowaniem.

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać jest to, że akumulator magazynuje więcej energii po kilku cyklach ładowania. – Niektóre akumulatory do narzędzi ogrodowych osiągają swoją maksymalną moc po kilkunastu cyklach ładowania – zauważa Marcin Salata z Lange Łukaszuk.

Od czego zależy pojemność?

Należy pamiętać, że akumulatory, niezależnie od rodzaju, w ujemnych temperaturach znacznie szybciej tracą moc przez co skraca się ich czas pracy. – Warto uwzględnić ten fakt planując prace w ogrodzie zimą – przestrzega ekspert.

Ze względu na wiele czynników zewnętrznych, bezpośrednio wpływających na zużycie energii, nie można jednoznacznie określić czasu pracy akumulatora, dlatego producenci podają czas orientacyjny lub czas referencyjny. – Pamiętajmy, że podawany przez nich maksymalny czas pracy to wartość przy korzystaniu z urządzenia w trybie ekonomicznym, czyli najmniejszego zużycia energii – wyjaśnia ekspert.

Na wydajność akumulatora wpływ mają również warunki pracy. Piła z tępym łańcuchem zużyje więcej energii. Duże znaczenie ma także grubość i gatunek ciętego drewna. Podobnie jest przy pracy z kosiarką. – Cięcie gęstej, grubej lub mokrej trawy zużywa więcej energii. Większy pobór mocy notuje się także podczas pracy w zróżnicowanym terenie, przy użyciu opcji napędu kosiarki. Kolejnym czynnikiem jest wybór trybu cięcia. Zbieranie i mulczowanie potrzebuje większego poboru mocy – podaje przykłady Marcin Salata.

Jaki akumulator wybrać?

Większość akumulatorów zasilających nowoczesne narzędzia elektryczne to modele litowo–jonowe. Są w zasadzie takie same, jak te używane w laptopach, tabletach lub samochodach elektrycznych. Ekspert sugeruje wybór sprawdzonych rozwiązań: – Akumulatory Greenworks są oparte na autorskiej technologii litowo–jonowej. Charakteryzują się długą żywotnością czyli ponad standardowymi liczbami cykli ładowań, szybkim ładowaniem oraz niską wagą połączoną w kompaktowy rozmiar. Pasują do wszystkich produktów z asortymentu – podkreśla. Trzeba pamiętać tylko o jednej istotnej kwestii przy pierwszym zakupie, że akumulatory współpracują ze wszystkimi typami urządzeń Greenworks tylko i wyłącznie o takim samym napięciu.