Stabila, czyli bardzo precyzyjnie pomiary

Na budowie nawet najmniejszy błąd może oznaczać wielkie kłopoty. Z tego powodu niezawodne narzędzia pomiarowe są tam bardzo pożądane. Czołówką w tej branży są produkty znanej, niemieckiej firmy Stabila.

Na czas, na pewno, na lata – takie trzy parametry muszą zapewniać urządzenia pomiarowe wykorzystywane w branży budowlanej. Tu nie wystarczy użyć odpowiedniej technologii pomiarów i ich analizy. Każde urządzenie powinno być też poręczne i bardzo wytrzymałe.

Pancerna obudowa to pewność pomiarów

Sytuacja z życia wzięta: budowa, czwarte piętro rusztowania – poziomnica wysuwa się z rąk majstra i z łoskotem uderza w betonową posadzkę. Już po niej? Niekoniecznie, jeśli używał sprawdzonych narzędzi z górnej półki.

Ważna jest solidna, aluminiowa konstrukcja korpusu, odpowiednie zabezpieczenia, amortyzujące skutecznie wszelkie uderzenia i libella zintegrowana na stałe z całością. Połączenie wszystkich elementów specjalną żywicą gwarantuje, że nawet duże przeciążenia nie wpłyną na precyzję działania – zapewnia Michał Ostrowski, menadżer marki Stabila w Lange Łukaszuk, ekspert branży narzędzi ręcznych.

Jak podkreśla, niemiecka Stabila tak projektuje swoje narzędzia pomiarowe, by wszystko w nich działało bez zarzutu – i to przez wiele lat. Tak jest nawet w przypadku upadku czy innych przeciążeń – choćby po dramatycznie wyglądającym upadku wszystkie elementy profesjonalnej poziomnicy są nadal ustawione względem siebie idealnie równolegle, bez jakichkolwiek przesunięć. Nadal można wykonywać przy ich pomocy dokładne wyliczenia.

Poziomica musi „leżeć w dłoni”

Podstawową cechą klasycznych, profesjonalnych poziomnic jest również ich niezrównana ergonomia. W przypadku tych od Stabili każdy element został stworzony tak, by zwiększyć komfort pracy:

  1. Dwa wygodne uchwyty.
  2. Dwie wyfrezowane powierzchnie miernicze.
  3. Wskazania libelli poziomej widać z czterech stron, a obu pionowych – z trzech (wszystko jest widoczne zarówno w pozycji normalnej, jak i w czasie używania narzędzia nad głową).

Arcyważnym parametrem jest jeszcze dokładność pomiarów – tutaj jest to 0,029°=0,5 mm/m. Natomiast 10-letnia gwarancja potwierdza, że mamy w dłoniach narzędzie trwałe i solidne.

Doskonałość uzbrojona w elektronikę

A jeśli komuś zależy też na optymalnej ekspozycji wyników, może się zdecydować na elektroniczną wersję klasycznych narzędzi pomiarowych Stabila. Zachowując wszystkie wymienione przed chwilą zalety swoich analogowych kuzynek (solidność, wyjątkową precyzję oraz ergonomię), są one wyposażone w praktyczne dodatki.

W tych narzędziach wskazania są pokazywane na dwóch cyfrowych wyświetlaczach, które gwarantują optymalne odczyty w każdych warunkach.

– Pracę ułatwiają również: akustyczne naprowadzanie przy pomocy trzech różnych sygnałów dźwiękowych, blokada klawiatury i sygnał ostrzegający o przechyleniu w drugiej osi – wylicza Michał Ostrowski, menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

Co nie bez znaczenia, urządzenia z tej linii działają szybko, bez uciążliwych opóźnień przy wyznaczaniu konkretnych, określonych przed ich użyciem wartości. Na dodatek łatwo je wyczyścić, starannie myjąc – ich ochrona przed pyłem i wodą to IP 65.

Narzędzia dostosowane do indywidualnych potrzeb

Kolejną istotną cechą narzędzi pomiarowych Stabila jest też ich personalizacja z myślą o konkretnych profesjach. Dlatego ci, dla których ważne jest wyrównanie nawierzchni metalowych mogą sięgnąć po modele z serii TECH 196/196 M wyposażone w magnesy ziem rzadkich, które umożliwiają stabilne pomiary.

– Z myślą o stolarzach, glazurnikach i innych profesjonalistach zajmujących się wykańczaniem wnętrz powstały natomiast specjalne modele z serii TECH 700 DA, które zapewniają bardzo precyzyjne oznaczanie i przenoszenie kątów – podpowiada ekspert branży narzędzi ręcznych z Lange Łukaszuk.

Te ostatnie, nazywane często elektronicznymi kątomierzami, pozwalają precyzyjnie zmierzyć kąty (zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne) w zakresie 0 – 270°. Zastosowany w nich specjalny system LOCK umożliwia blokowanie ustawionego kąta i przenoszenie go bez obawy o ryzyko utraty danych.

Warto podkreślić jeszcze jedną ich cechę, jaką jest niezrównana wygoda odczytów – zarówno w pozycji normalnej, jak i odwróconej. I – podobnie jak w przypadku przed chwila wymienionych modeli – wielką precyzję pomiarów: 0,029°=0,5 mm/m.

Wszystko to bardzo przydaje się zarówno w trakcie tworzenia mebli na wymiar, jak i podczas układania płytek – mówi Michał Ostrowski.