Źle dobrane wiertło obniża efektywność pracy, jest podatne na uszkodzenia i może negatywnie wpłynąć na kondycję elektronarzędzia. Jak tego uniknąć?
Do betonu i kamienia
W przypadku pracy z wymagającymi materiałami ważne jest, by dobrać wiertło do uchwytu elektronarzędzia. Wiertła walcowe (cylindryczne) sprawdzają się przy uchwycie samozaciskowym. W przypadku młotowiertarek i młotów udarowych są to wiertła dostosowane do uchwytów SDS-Max i SDS Plus. Wiertła do pracy z kamieniem, betonem czy marmurem powinny być też odpowiednio wzmocnione.
– Możemy wybrać niezwykle trwałe wiertła diamentowe do wiercenia w betonie na sucho, żelbecie czy naturalnym kamieniu lub te z węglików spiekanych, w których ostrze wykorzystuje udar do kruszenia materiału i wykonywania precyzyjnych otworów – mówi Krzysztof Pacanowski, menadżer produktu w Lange Łukaszuk.
Do metalu
W przypadku pracy z metalem, najczęściej mamy do czynienia z wiertłami
walcowymi lub stożkowymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na wiertła HSS-GS ze stali szybkotnącej.
- Dzięki wykonaniu metodą pełnego szlifowania i korekcji ścinu, pozwalają na większą prędkość wiercenia i szybszy posuw, zapewniając dużą precyzję
i prostolinijność wierceń w stali czy żeliwie – mówi Krzysztof Pacanowski.
Do drewna
Te wiertła różnią się twardością, wielkością i sposobem pracy. Do najpopularniejszych należą wiertła kręte, zapewniające dużą precyzję wiercenia otworów. Najczęściej wykonuje się je z dodatkowo hartowanej stali chromowo-wanadowej, zapewniającej im wyższą skuteczność i żywotność.
- Ich zwoje kończą się ostrzami skrawającymi i biegnącymi równolegle do nich rowkami odprowadzającymi wióry. Świetnie sprawdzają się przy pracach wykończeniowych czy pogłębianiu otworów – mówi Krzysztof Pacanowski.
WIERTŁA DO BETONU I KAMIENIA
Mają szeroką, głęboko osadzoną i masywną część roboczą. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na udogodnienia, takie jak podwójne ostrze Twixx odprowadzające urobek.
WIERTŁA DO METALU
Do pracy z najtwardszymi materiałami (np. metale szlachetne) warto wybrać wiertła powlekane azotkiem tytanu lub z zawartością kobaltu, co zwiększa ich odporność na ścieranie i podnosi żywotność.
WIERTŁA DO DREWNA
W pracy z otworami o większych średnicach świetnie spisują się wiertła płaskie, z dwoma prosto ułożonymi ostrzami i pozbawione rowków odprowadzających. Pracując z drewnem warto zwrócić uwagę na liczne dodatkowe akcesoria – np. łączące funkcje wiertła i piły otwornice.