Przeskanuj ścianę, zanim zaczniesz wiercić

Przewiercony przewód w ścianie to niemały kłopot. Może mieć duże konsekwencje w postaci remontu, który odbije się na kieszeni. Tego problemu można jednak z łatwością uniknąć.

Przewody elektryczne ukryte w ścianie potrafią przysporzyć problemów nie tylko domownikom, ale także każdemu monterowi i specjaliście od wykańczania wnętrz. Przewiercenie instalacji oznacza jej uszkodzenie i możliwość doprowadzenia do groźnego w skutkach wypadku, jakim jest porażenie prądem.

- Aby nie dopuścić do takiej sytuacji i nie narażać się przykry wypadek lub kosztowny remont, sugerujemy wykorzystać przed wierceniem urządzenia służące do wykrywania przewodów. Pokażą nam one dokładnie, gdzie przebiegają kable, dzięki czemu unikniemy dużego problemu – doradza Marcin Salata, ekspert z Lange Łukaszuk. - Wyspecjalizowane skanery bezbłędnie wskazujące miejsca, w których wiertło nie powinno się zagłębiać pod żadnym pozorem - dodaje.

Dzięki elektronicznemu wykrywaczowi L 550C ONESTEP® marki Zircon, szybko zlokalizujemy newralgiczne miejsca ukryte w ścianie, podłodze czy w suficie. – Nowoczesne urządzenia pozwalają wykrywać zarówno drewno, jak i metal, a te najlepsze sprzęty potrafią wskazać metale żelazne, np. pręty zbrojeniowe, które są umieszczone nawet do 76 mm od ściany – mówi Marcin Salata. – Kluczowe jest jednak, żeby urządzenie dobrze lokalizowało i informowało o przewodach pod napięciem. Te najczęściej są umieszczone kilkadziesiąt centymetrów pod ścianą, więc wykrywacze poradzą sobie z nimi bez problemu – dodaje.

Topowe urządzenia pokazują wyniki pomiaru na wyświetlaczu. Wskazuje on dane o pomiarze w sposób czytelny i intuicyjny. Dodatkowo urządzenie w momencie wykrycia celu rzuca na ścianę wiązkę światła w postaci czerwonej strzałki.

Przykładowo: wspomniane urządzenie marki Zircon jest wyposażone w funkcję ostrzeżenia przy wykryciu przewodów prądu zmiennego do 51 mm głębokości – to tzw. WireWarning®. Funkcja Zircon WireWarning® działa w sposób ciągły w trybach StudScan, DeepScan® i Metal Scan. W przypadku wykrycia napięcia AC ikona AC pojawi się na wyświetlaczu, a wyświetlacz będzie świecić się na czerwono do czasu, aż napięcie AC nie będzie już wykrywane. Jeśli wykrywanie zostanie rozpoczęte w obszarze z przewodem AC pod napięciem, ikona AC i wyświetlacz będą ciągle migać na czerwono. W takich sytuacjach lub w obecności przewodów AC pod napięciem należy zachować szczególną ostrożność.