Oświetlenie elewacyjne

Gdzie je zamontować? O czym należy pamiętać? Dowiedz się!

Oświetlenie elewacyjne stanowi ważny element architektury domu. Często przypominamy sobie o nim dopiero na etapie planowania elewacji, co jest dużym błędem. Warto już wcześniej ustalić, w którym miejscu chcemy podświetlić nasz dom, by był bezpieczniejszy, bardziej funkcjonalny, no i także – co nie jest bez znaczenia – lepiej wyglądał. Już podczas zakładania instalacji elektrycznych powinniśmy zaplanować, gdzie będzie znajdowała się dana oprawa. Jeśli jednak tego nie zrobiliśmy – nic straconego. Istnieje jeszcze wiele innych możliwości, które pozwolą ominąć kłucie i wiercenie w gotowej elewacji.

Rodzaje oświetlenia elewacyjnego

Oświetlenie elewacyjne może przybierać wiele form i stylów, dostosowując się do indywidualnych potrzeb i gustów właściciela. Kilka popularnych rodzajów oświetlenia elewacyjnego obejmuje: naświetlacze/reflektory, oświetlenie numeryczne, lampy ścienne czy listwy LED.

Naświetlacze/reflektory: To jasne, skoncentrowane źródła światła, które doskonale nadają się do podświetlania konkretnych obszarów elewacji, takich jak drzwi wejściowe czy garaż.


Jednym z najciekawszych rozwiązań jest inteligentne oświetlenie renomowanej marki STEINEL, które dostosowuje się do potrzeb użytkowników. Dzięki czujnikom ruchu i zmierzchu, oświetlenie może automatycznie się włączać i wyłączać, oszczędzając energię i zapewniając nieustanną ochronę bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na nowości XLED PRO w ofercie Steinel, do których należą, np. XLED PRO ONE MAX SLAVE, XLED PRO PLUS, XLED PRO ONE S. Te efektownie zaprojektowane, nowoczesne reflektory zapewnią pierwszorzędne oświetlenie w każdym zakamarku. Wyrafinowana aluminiowa obudowa nadaje serii XLED PRO ONE  wysokiej jakości wygląd. Projektory można łączyć w sieć za pomocą przewodu.  Parametry tych produktów możemy zmieniać, za pomocą potencjometrów, pilota RC12 lub za pomocą Smart Remote oraz aplikacji STEINEL.

Warto też zwrócić uwagę na zaawansowane technologicznie naświetlacze STEINEL z serii „Connect”, jak np. kultowy model STEINEL XLED home 2. Jest to oznaczenie serii lamp elewacyjnych i ogrodowych opartych na technologii Bluetooth. Dzięki temu można je konfigurować za pomocą smartfona i dowolnie łączyć w grupy oświetleniowe. Co to oznacza dla użytkownika? Po wykryciu ruchu w jednej chwili mogą włączyć się słupki na podjeździe, lampy na elewacji oraz podświetlenie najbliższych roślin. O tym, które to będą lampy, z jaką mocą będą świecić i w jakiej konfiguracji, decyduje tylko wyobraźnia użytkownika.

Oświetlenie numeryczne: Podświetlające numer domu.

Zdarza się, że podczas budowy domu nikt nie przewidział przewodów pod lampę z numerem domu. Możemy wtedy użyć np. lampy solarnej STEINEL XSolar LH-N. Niektórzy właściciele nieruchomości mają naklejany numer domu, wówczas można dodatkowo zamontować na elewacji lampę solarną STEINEL XSolar Sol-O (lub wersję z czujnikiem), mająca już w zestawie numery, które można nakleić.

Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami prawa numer domu przy nowych budynkach musi być widoczny. Korzystają z tego służby specjalne (pogotowie, policja, straż pożarna), stąd często oświetlenie tego typu funkcjonuje pod nazwą „oprawa policyjna” albo „lampa z numerem policyjnym”. Lampy solarne doskonale sprawdzają się w tej roli. Do oświetlenia elewacji posłużą nam również designerskie modele lamp solarnych Paulmann (np. model Outdoor Solar Kinkiet Eloise z czujnikiem ruchu), które zasługują na uwagę nie tylko ze względu na świetne parametry, ale również z uwagi na walory dekoracyjne. Warte polecenia są również produkty z serii Yoko czy Soley marki Paulmann. Wszystkie wyposażone są w akumulator litowo-jonowy, czujnik zmierzchowy, funkcję nocnego czuwania oraz czujnik ruchu. Co istotne – dostępne są także w modnym antracytowym kolorze. 

Lampy ścienne: zapewniają przytulne i rozproszone oświetlenie, które nadaje się do codziennego użytku. Polecamy serię lamp L 830/835/840 LED iHF marki Steinel, która urzeka klasycznym wyglądem i ozdabia każdy budynek. Te cyfrowe oprawy zewnętrzne nie tylko spełniają najwyższe wymagania dotyczące wzornictwa. Zamknięta w niewielkiej obudowie technologia jest równie imponująca.


Czujnik iHF o kącie detekcji 160° i zasięgu do 5 metrów aktywuje się tylko wtedy, kiedy powinna zaświecić się lampa – wyłącznie w momencie ruchu człowieka. Wszystkie inne ruchy, jak padający deszcz, liście na wietrze czy ruch małych zwierząt, są zawodowo ignorowane.
Oprawy L 830/835/840 posiadają wszystkie zalety linii produktów z czujnikami iHF marki STEINEL: elegancki wygląd, niewidoczny gołym okiem czujnik, komunikację przez Bluetooth, łatwą regulację za pomocą aplikacji na smartfonie oraz możliwość łączenia opraw w grupy oświetleniowe. Również z lampami ogrodowymi GL 80 LED iHF, stąd określenie na całą serię: Cyfrowe. Połączone. Inteligentne.
Lampy zostały także wyposażone w funkcje światła bazowego (10%-50%) oraz stopniowego włączania oświetlenia. W każdym momencie można również deaktywować czujnik, uruchamiając tryb stałego świecenia pełną mocą przez 4 godziny. Dostępne trzy wzory obudowy, wykończenie w kolorze antracytu lub srebra.

Listwy LED: Nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia podświetlenie całej elewacji domu lub wyeksponowanie wybranych fragmentów. Dzięki paskom LED marki Paulmann do użytku na zewnątrz możesz skąpać swoje ulubione miejsca w ciepłym, białym lub nawet kolorowym świetle.

Montowanie czujników do założonych już lamp

A co jeśli mamy zamontowane już oświetlenie, a chcemy zredukować opłaty za prąd lub dostosować oświetlenie tak, by było bardziej intuicyjne i inteligentne?

Nie musimy od razu wymieniać wszystkich opraw przed domem. Możemy zamontować po prostu same czujniki do zainstalowanych wcześniej lamp. Przykładem czujnika, który świetnie sprawdza się na zewnętrz jest np. Sens IQ S EVO lub IS 3180 firmy Steinel. Dzięki najwyższej czułości wykryje osobę wchodzącą na naszą posesję i utrzyma włączoną oprawę, przez cały czas jej  przebywania/przemieszczanie się jej w swoim zasięgu. Dodatkowo wbudowany czujnik zmierzchu pozwoli na włączenie światła dopiero wtedy, gdy będzie ciemno, a nad ranem, gdy będzie jasno, automatycznie się wyłączy. W obu czujnikach możemy dodatkowo włączyć światło na stałe (przy wykorzystaniu pilota/aplikacji), np. urządzając grilla, a po zakończeniu zabawy ustawić tryb automatyczny. Kupując nowe oprawy, wybierajmy modele, które oferują możliwość włączenia światła bazowego, czyli takiego które załączy się o zmierzchu i będzie świecić do rana delikatnym strumieniem, a  w przypadku wykrycia ruchu przełączy się na pełną moc. Warto również zainwestować w oświetlenie solarne, które pozwoli nam naprawdę sporo zaoszczędzić. Wybierając lampy solarne, zwróćmy uwagę, jakiej jakości mają panel, to bardzo istotne, jeśli chcemy, by lampy solarne mogły działać nawet wtedy, kiedy nie ma słonecznej pogody, i by mogły efektywnie ładować akumulatory także przy zachmurzeniu. Druga kwestia, o której powinniśmy pamiętać, to bardzo dobrej jakości akumulatory, które zapewnią długi czas działania lamp solarnych. Lampy solarne Steinel są wyposażone w akumulator litowo-jonowy z możliwością ładowania w dowolnym czasie bez skrócenia żywotności. Dzięki temu zawsze działają, niezależnie od pogody. Zainwestujmy w lampy solarne, które oferują nieco więcej niż standardowy tryb świecenia po zmroku. Jest wiele modeli, które np. mają zainstalowany czujnik ruchu, a niektóre z nich posiadają także funkcję światła bazowego (lampa delikatnie się żarzy, a po wykryciu ruchu rozpala się do 100%).

 

 

 

 

 


NARZĘDZIA, ELEKTRONARZĘDZIA

ODKURZACZE PRZEMYSŁOWE

MIKRONARZĘDZIA PROXXON

SUSZARKI DO RĄK I WŁOSÓW

OŚWIETLENIE

ŹRÓDŁA ŚWIATŁA

CZUJNIKI RUCHU

CZUJNIKI OBECNOŚCI

KOSIARKI

PILARKI

NOŻYCE

PODKASZARKI