Niezbędnik elektryka

W jakie narzędzia powinien wyposażyć się każdy elektryk? Na co powinien zwracać uwagę przy ich wyborze? Poznaj nasz niezbędnik!

Praca elektryka wiąże się z dużym ryzykiem. Dlatego narzędzia osób, które wykonują ten zawód powinny być nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim bezpieczne. Wbrew powszechnej opinii, elektryka też „prąd tyka”. Efekt jego pracy oraz jego bezpieczeństwo zależy w głównej mierze od narzędzi, których używa. Dlatego ważne jest, aby były solidne i dobrze zaizolowane (najlepiej wybierzmy takie, których parametry izolacyjności wynoszą ok. 1000 V). Na tego typu narzędziach nie powinniśmy oszczędzać, zwłaszcza jeśli stawką może być nasze życie.
 

Co zatem powinno znaleźć się w walizce elektryka? 

1) Nóż do kabli JOKARI 28H Secura

Noże JOKARI do okablowania sprawdziły się w praktyce już miliony razy. Jest to najlepsze narzędzie do odizolowywania wszystkich standardowych kabli o okrągłym przekroju. Ostrze noża automatycznie przesuwa się z cięcia okrężnego do cięcia wzdłużnego, co znacznie ułatwia pracę. Każdy nóż JOKARI do okablowania ma specjalną powłokę z azotanu tytanu, dzięki czemu jest trwalszy, tnie szybciej i zużywa się znacznie wolniej niż zwykłe narzędzia.

Unikalną cechą noża do okablowania SECURA 2 jest nieślizgająca się rękojeść z miękkim oparciem kciuka. Dzięki temu narzędzie trzyma się wygodniej i pewniej. Ma ostrze haczykowe, Ø 8 - 28 mm.

 

2) Ściągacz izolacji JOKARI Allrounder

To jeden z najlepszych dostępnych na rynku ściągaczy izolacji do kabli o przekroju okrągłym i do kabli płaskich. Ma także dodatkowe ostrze do cięcia wzdłużnego oraz 2 karby ściągające z oporem do odizolowywania poszczególnych żył. Z kolei zdejmowana opora umożliwia pracę osobom prawo- i leworęcznym, a także można schować ją w rękojeści narzędzia.

Zakres roboczy: kable okrągłe Ø 4 – 15 mm, np. elektroenergetyczne, sterownicze, instalacje bezhalogenowe, kable transmisji danych i kable koncentryczne.
Kable płaskie do szerokości maks. 15 mm, np. YDY lub NYM-J.

 

3) Ściągacz izolacji JOKARI Super 4

Ergonomiczny automatyczny ściągacz do żył kablowych litych i plecionych. Nie wymaga regulacji średnicy. Przecinak do przewodów o przekroju do AWG 14 | 2,5 mm². Regulowana opora długości w zakresie od 6 do 15 mm. Przelotka na pętlę do zawieszania. Wymienne ostrza. AWG 24 - 10 | 0,2 - 6,0 mm²

Ściągacze do żył kablowych

Wiele zastosowań przemysłowych wymaga najwyższej precyzji i dokładności pracy ze ściągaczami izolacji. Są to specjalistyczne narzędzia nieodzowne przy zabudowie rozdzielnic oraz montażu okablowania maszyn i automatyki zakładowej. Wyłącznie od JOKARI.
Automatyczne ściągacze do żył kablowych są lekkie, bo wykonane z poliamidu wzmacnianego włóknem szklanym, a jednocześnie gwarantują niezwykłą jakość pracy i wysoką wytrzymałość konstrukcji. Stworzono je na potrzeby wielu zastosowań przemysłowych. Dzięki ergonomii wzorniczej umożliwiają wykonywanie monotonnego ściągania izolacji bez zmęczenia, a także są bezpieczne w użyciu i łatwo nimi manipulować nawet w bardzo wąskich miejscach. Długa trwałość użytkowa i odporność na zużycie będą zadziwiały cię każdego dnia pracy.

 

4) Zestaw wkrętaków elektrycznych FELO - E-smart [14 cz.]

To pierwszy kompaktowy zestaw wkrętaków Felo dla elektryków:
- 12 wymiennych kling w trwałym pudełku z tworzywa
- Każda klinga indywidualnie testowana przy napięciach do 10 000V zgodnie z normą DIN EN 60900
- Precyzyjnie wykonana obrotowa końcówka oraz gumowana okładzina na klindze w wariancie do zastosowań wszędzie tam, gdzie potrzebna jest precyzja.

W zestawie:

 • Wkrętak płaski 2,5 x 0,4
 • Wkrętak płaski 3,0 x 0,5
 • Wkrętak płaski 3,5 x 0,6
 • Wkrętak płaski 4,0 x 0,8
 • Wkrętak płaski 5,5 x 1,0
 • Wkrętak płaski 6,5 x 1,2
 • Wkrętak krzyżowy PH 1
 • Wkrętak krzyżowy PH 2
 • Wkrętak krzyżowy PZ 2
 • Wkrętak gwiazdkowy TX 10
 • Wkrętak gwiazdkowy TX 20


Firma Felo jest niemieckim przedsiębiorstwem rodzinnym, którego tradycje sięgają roku 1887. Na przestrzeni 120 lat swojej działalności zasłynęła z wielu innowacyjnych projektów oraz patentów technicznych m.in. dwuskładnikowej rękojeści, nowoczesnego szafirowo-diamentowego bita czy systemu Smart. Obecnie zajmuje pozycję wiodącego na świecie producenta najwyższej jakości wkrętaków oraz bitów.

Wkrętaki Felo charakteryzują się niezwykle dużą precyzją wykonania końcówek jak również trwałością. Zdolne są przenosić najwyższe momenty obrotowe, a tym samym spełnić wysokie wymagania wszystkich znanych norm technicznych. Ich rękojeści są ukształtowane w sposób niespotykanie ergonomiczny – umożliwiają pewny chwyt oraz minimalny wysiłek przy pracy. Dodatkowo rękojeści wyposażone są w poprzeczny otwór mogący służyć jako zawieszka lub też można go wykorzystać do włożenia dźwigni ułatwiającej przykręcanie/odkręcenie śruby.

 

5) Zestaw 9 narzędzi dla elektryka FELO - kieszeń na pas
 

Profesjonalne narzędzia ręczne w bardzo praktycznej formie dla elektryka - w tzw. kieszeni na pas. To zapewnia wygodne przechowywanie i szybki dostęp do narzędzi, także podczas wykonywania prac na wysokości, co jest niezwykle istotne w pracy elektryka. 

W zestawie:

 • 1 wkrętak VDE Ergonic 3,5
 • 1 wkrętak VDE Ergonic 4,0
 • 1 wkrętak VDE Ergonic 5,5
 • 1 wkrętak VDE Ergonic PH1
 • 1 wkrętak VDE Ergonic PH2
 • 1 próbnik napięcia 150-250V
 • 1 nożyk do zdejmowania izolacji
 • 1 kombinerki VDE 180
 • 1 obcinaczki boczne VDE 160
 • 1 kieszeń

 

6) Kombinerki NWS 180 VDE
 

Profesjonalne kombinerki firmy NWS przeznaczone dla wymagających instalatorów, przemysłu i warsztatu. Izolowane do pracy pod napięciem do 1000 V

 • do różnorodnych prac, przytrzymywania, kształtowania, odkręcania i cięcia
   
 • z dodatkową możliwością odkręcania śrub M8 - M10
 • niezrównana precyzja, najlepsza stal
 • rękojeść dwuskładnikowa dla zapewnienia skutecznego, mocnego a jednocześnie komfortowego chwytu szczypiec
 • sprawdzone wg. normy DIN EN 60900,
 • gwarancja 5 lat


Firma NWS jest wiodącym na świecie producentem profesjonalnych narzędzi ręcznych takich jak kombinerki, obcinaczki, szczypce itp. Przedsiębiorstwo powstało w Niemczech w 1973 roku i na przestrzeni lat dało się poznać jako stabilny i pożądany partner dla wymagających użytkowników, przemysłu i warsztatu.

W trosce o zapewnienie odpowiedniej jakości produkty NWS są wytwarzane wyłącznie w Niemczech a ich jakość stała się znakiem rozpoznawczym marki. Każdy etap produkcji NWS jest bardzo rygorystycznie kontrolowany. Proces wytwarzania jest zgodny a nawet przewyższa najostrzejsze europejskie standardardy i normy min. DIN ISO 9001 czy VDE- DIN EN 60900.

Narzędzia NWS wygrywają w rankingach przeprowadzanych przez poczytne magazyny zajmujące się branżą narzędziową lub majsterkowaniem jak np.Selbst Ist Der Mann. Produkty NWS są objęte 5-letnią gwarancją.

 

7) Obcinaczki boczne NWS 160 VDE

Atestowane obcinaczki boczne firmy NWS do cięcia przewodów, kabli, drutu. Zaprojektowane i wykonane dla instalatorów do prac pod napięciem 1000V prądu zmiennego oraz 1500V prądu stałego (izolowane). Wykonane z najwyższą precyzją i bardzo wytrzymałe. 5 lat gwarancji.
 

 • Ergonomiczna rękojeść wykonana z 3 komponentów o 3 różnych twardościach pozwala na długotrwałą pracę bez odczucia zmęczenia, optymalne przeniesienie siły oraz pewność chwytu. Odporna na uszkodzenia w razie przypadkowego upuszczenia na ziemię.

 • Głowica wykonana ze stali narzędziowej o najwyższych parametrach (stal chromowo-wanadowa) ze specjalnym zabezpieczeniem antykorozyjnym. Precyzyjnie wykonana, umożliwiająca pracę wielu cykli bez widocznych oznak zużycia. Posiada charakterystyczne, opatentowane przez firmę NWS ząbkowania dla optymalnego chwytu.

 • VDE- narzędzie wytwarzane pod stałym nadzorem i testowane zgodnie z europejską normą EN 60900:

- na przebicie
- na przyleganie izolacji
- na uderzenia
- na płomień

 


NARZĘDZIA, ELEKTRONARZĘDZIA

ODKURZACZE PRZEMYSŁOWE

MIKRONARZĘDZIA PROXXON

SUSZARKI DO RĄK I WŁOSÓW

OŚWIETLENIE

ŹRÓDŁA ŚWIATŁA

CZUJNIKI RUCHU

CZUJNIKI OBECNOŚCI

KOSIARKI

PILARKI

NOŻYCE

PODKASZARKI