Przygotowujemy się do zimy

Zima tuż, tuż... Jakie prace czekają na Ciebie w ogrodzie i wokół domu przed jej nadejściem?

Dowiedz się, co powinieneś zrobić w ogrodzie i wokół domu przed nadejściem zimy. 
 

Przygotuj ogród na pierwszy mróz 

Nadciągają pierwsze przymrozki. Mogą nadejść wcześniej niż myślisz. Teraz jest najwyższy czas, by zająć się porządkami w ogrodzie – umyć i w razie potrzeby schować ogrodowe meble oraz wyczyścić taras i podjazd. Szczególnie wrażliwe lub cenne rośliny warto już teraz dodatkowo zabezpieczyć przed nadejściem przymrozków. Jako materiału osłonowego można użyć agrowłókninę, tekturę falistą, czy dekoracyjne szklane klosze, coraz częściej dostępne w centrach ogrodniczych. 

Usuń liście

Drzewa w twoim ogrodzie tracą liście. Musisz usunąć opadłe liście z kwiatów i krzewów owocowych. Powinieneś także oczyścić swój trawnik i taras. Liście są mile widziane w innych miejscach w Twoim ogrodzie, zwłaszcza tam, gdzie nie rosną byliny. Tworzy to warstwę ściółki - organicznego pokrycia gruntu. Możesz rozrzucić cienką warstwę liści pod drzewami i krzewami. Dusi chwasty, utrzymuje wilgoć w ziemi i chroni wrażliwe korzenie hortensji przed mrozem. Twoja fuksja lub mieczyki na zewnątrz również będą wdzięczne za ochronną warstwę ściółki. Późne cebule można również chronić przed zimnem warstwą ściółki. Zbieraj jesienne liście do kosza lub na stertę w swoim ogrodzie. Wtedy zawsze będziesz mieć gotowe liście, aby chronić swoje rośliny przed wczesną zimą. W zbieraniu liści pomoże Ci nowoczesna, poręczna dmuchawa z funkcją odkurzacza Greenworks 40 V - to prawdziwy przyjaciel każdego właściciela ogrodu.

Nie zapomnij o ostatnim koszeniu trawnika 

Jeśli jesienią zadbasz o swój trawnik właściwie, zwiększa się prawdopodobieństwo, że wiosną znów będzie zielony i piękny. Dobre motto brzmi: skosić trawę, gdy jeszcze rośnie. Nie zapominaj, że powinieneś kosić trawę tylko wtedy, gdy temperatura przekracza sześć stopni. Kiedy robi się chłodniej, Twój trawnik musi odpocząć, a Ty nie będziesz tak często używać kosiarki. Dlatego warto jesienią przeprowadzić konserwację kosiarki i przechowywać ją w suchym miejscu. Przytnij trawę do 4 cm przed pierwszymi przymrozkami. Wtedy, jeśli spadnie śnieg, trawa nie zostanie zepchnięta i uszkodzona. Nie zostawiaj skoszonej trawy na trawniku - zbierz ją i połóż na kompoście.

Wyczyść narzędzia i zadbaj o akumulator 

Kosiarki oczyszczamy z pozostałości traw i innych zabrudzeń. Kiedy będą suche, umieszczamy je na całą zimę w bezpiecznym miejscu. Pomieszczenie do przechowywania narzędzi powinno być suche i zabezpieczone przed kurzem. Kiedy wilgotoność powietrza jest duża, wzrasta mostkowanie między biegunem dodatnim i ujemnym. W efekcie akumulator zaczyna się samoczynnie rozładowywać, co zwiększa ryzyko jego pełnego rozładowania. Ważna jest także temperatura. Należy unikać zbyt niskiej temperatury, tj. temeratury poniżej 0° C. Dlatego podczas dużych mrozów akumulatory bezprzewodowych narzędzi ogrodniczych powinny być przechowywane w zabezpieczonej przed mrozem piwnicy lub bezpośrednio w domu. W domku narzędziomy możemy je np. "otulić kocem". Podczas długiego przechowywania akumulator powinien posiadać stan naładowania ok. 40 %. Pamiętajmym, że nie może być zupełnie rozładowany ani też naładowany na 100%. Należy uwzględnić, że akumulatory, niezależnie od rodzaju, w ujemnych temperaturach znacznie szybciej tracą moc przez co skraca się czas pracy narzędzia. Warto uwzględnić ten fakt planując prace w ogrodzie zimą.

Przygotuj miejsce do przechowywania narzędzi

W pomieszczeniu do przechowywania narzędzi powinno być sucho. Szczególnie narażone na wilgoć są narzędzia elektryczne. W nieodpowiednich warunkach może dojść do uszkodzenia ich silnika. Temperatura ma mniejsze znaczenie. Domek nie musi być ogrzewany. Ewentualnie możesz owinąć narzędzia. Nie zapomnij zwinąć węża. On jest wrażliwy. Na mrozie może pęknąć. Dobrym pomysłem jest przymocowanie haków i półek do ścian. Narzędzia są wtedy w dobrej pozycji, łatwo dostępne i nie zajmują dużo miejsca.

Na haku powiesisz np. kompaktową, lekką podkaszarkę dostosowaną do mniejszych prac w ogródku. Bardzo dobrze sprawdza się w przycinaniu trawy w trudno dostępnych miejscach. Posiada opcję krawędziarki do precyzyjnego wyrównywania linii np. między trawą a kostką brukową.

Uwaga. Kosiarki się nie wiesza. Natomiast jest to ogromna przewaga wersji akumulatorowej nad spalinową, ponieważ możesz ja postawić w pionie. Dzięki temu w swoim garażu zyskasz dużo więcej powierzchni do wykorzystania na coś innego. Natomiast spokojnie możesz powiesić swoja pilarkę. Ważna zasada abyś przed tym wylał znajdujący się w niej olej do smarowania łańcucha. 

Jest też osobna reguła dotycząca piły łańcuchowej – zimuje w specjalnym pokrowcu zabezpieczającym przed zanieczyszczeniami. Jeżeli zimą nie piłujesz, zdejmij łańcuch i wrzuć go do pojemnika z olejem. Taka kąpiel w tłuszczu zapobiega korozji. Wiosną koniecznie zafundujmy mu ostrzenie zębów. Rozsądnie jest zanieść łańcuch do serwisu.

Lekka piła łańcuchowa 60V firmy Greenworks została zaprojektowana z myślą o szybkości i łatwości – od automatycznego smarowania do elektrycznego hamulca łańcuchowego w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Ta 40-centymetrowa prowadnica sprawia, że ta wyjątkowa piła, jest idealna do cięcia mniejszych drzew wraz z gałęziami.

Zakonserwuj narzędzia 

W futerale lubią leżeć nożyce do żywopłotu. Do środka wlewa się małą ilość oleju (nada się i spożywczy). Z kolei podkaszarkę zabezpiecza się czyszcząc osłonę i szpulę.

Wyczyścić należy de facto wszystkie narzędzia. Mało osób wie, że sok z trawy ma silne właściwości korozyjne. Wyparzywszy sprzęty wrzątkiem, myjemy je szmatką nasączoną spirytusem lub rozcieńczalnikiem. Tam gdzie nie pomoże, zeskrobujemy brud np. drobnym papierem ściernym lub szczotką drucianą. Oczyszczamy dokładnie każdy element.

„Ostrze noże i nożyczki, halabardy i pilniczki.” To fragment piosenki w wykonaniu WWO. A zatem… kamienie szlifierskie, szlifierki kątowe, osełki, stalowe pilniki w dłoń i ostrzymy (tylko czyste narzędzia!). Zwróćmy uwagę na ostrza hartowane. One nie wymagają ostrzenia przez pierwszych kilka lat.

Teraz konserwacja. Jeżeli posmarujemy metalowe elementy olejem lub środkiem konserwującym, to rdza nie będzie nam straszna. Po naostrzeniu nasmarujemy przede wszystkim noże kosiarki, sekatora i szpadel. Narzędzia tnące nie lubią też zalegającej na ostrzach żywicy. Tę usuniemy rozpuszczalnikiem lub naftą.

Mocne nożyce do żywopłotu 24 V firmy Greenworks umożliwiają wykonywanie prac w ogrodzie. Wyjątkowo lekkie (3,1 kg), zapewniają precyzję cięcia, wyposażone w obrotowy uchwyt dający wygodę przycinania pod wieloma kątami.

Ogrodniku, nie zaniedbuj obowiązków o tej porze roku. Regularnie czyszczone, ostrzone, właściwie zakonserwowane i odpowiednio przechowywane przez zimę narzędzia, służą dłużej.


NARZĘDZIA, ELEKTRONARZĘDZIA

ODKURZACZE PRZEMYSŁOWE

MIKRONARZĘDZIA PROXXON

SUSZARKI DO RĄK I WŁOSÓW

OŚWIETLENIE

ŹRÓDŁA ŚWIATŁA

CZUJNIKI RUCHU

CZUJNIKI OBECNOŚCI

KOSIARKI

PILARKI

NOŻYCE

PODKASZARKI