Jaki wybrać pistolet do klejenia na gorąco?

Jeśli lubisz DIY, scrapbooking, modelowanie czy tworzenie kompozycji z kwiatów, na pewno prędzej czy później staniesz przed kupnem pistoletu do klejenia na gorąco.

Pistolet do klejenia na gorąco to przydatne narzędzie dla wszelkich majsterkowiczów, działających w wielu branżach. Jeśli zastanawiasz się, jaki wybrać pistolet do klejenia na gorąco do Twoich najnowszych wielkanocnych projektów, sprawdź nasze rekomendacje.

Komu przyda się pistolet do klejenia na gorąco?

Pistolet do klejenia na gorąco to bardzo popularne narzędzie, używane w wielu branżach. Przydaje się nie tylko majsterkowiczom, którzy potrzebują szybko i skutecznie połączyć ze sobą różne elementy, ale również:

  • florystom, tworzącym kwietne kompozycje,
  • modelarzom, sklejającym rozmaite modele,
  • artystom i pasjonatom DIY, uwielbiającym tworzyć dekoracje,
  • osobom tworzącym biżuterię,
  • i oczywiście wszystkim, którzy szybko muszą coś skleić.
     

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a my zaczynamy dekorować nasz dom. Do wielu świątecznych projektów DIY przyda nam się pistolet do klejenia na gorąco. To przydatne narzędzie w domowym warsztacie czy w garażu, potrzebne wtedy, kiedy szybko potrzebujemy połączyć ze sobą dwa elementy, nie tylko te dekoracyjne.

To po prostu must have wyposażenia każdej skrzynki narzędziowej. Klejenie za pomocą pistoletu na gorąco jest niebywale szybkie i skuteczne. Laska kleju wkładana do podłużnego zasobnika zostaje podgrzana i zamieniona w płynną masę.

Dzięki temu po wyciśnięciu ekspresowo zastyga, tworzy trwałą i bardzo wytrzymałą spoinę. Z tego właśnie powodu pistolety do kleju zdobyły wielu miłośników na całym świecie.

Przez lata doświadczeń Steinel zyskał miano lidera w produkcji pistoletów do klejenia. Doskonałą renomą cieszą się również pistolety do klejenia na gorąco marki Megatec, które coraz częściej goszczą w naszych warsztatach.

STEINEL I MEGATEC to profesjonalne i wysokiej jakości pistolety do kleju na gorąco dla przemysłu, warsztatów i gospodarstw domowych.

 

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze pistoletu do klejenia na gorąco?
 

Kiedy kupujemy pistolet do klejenia na gorąco, zwróćmy uwagę na kilka jego parametrów. Oto najważniejsze z nich:


Sprawdź moc pistoletu


Moc pistoletu do klejenia na gorąco to jeden z najważniejszych parametrów podczas wyboru tego urządzenia. Im wyższa moc, tym czas oczekiwania na rozgrzanie grzałki do temperatury roboczej jest krótszy. Nie każdy też wie, że mniejsza moc zwiększa ryzyko wystąpienia wycieków kleju.

Dzieje się tak, ponieważ większa liczba użytkowników naciska spust, zanim grzałka osiągnie odpowiednią temperaturę, co prowadzi do ubytku kleju. Takich sytuacji pozwalają nam uniknąć modele z wyświetlaczem LCD z aktualną temperaturą.

Tę funkcję posiada np. profesjonalny pistolet do klejenia z regulacją temperatury, przeznaczony do pracy ciągłej – Steinel Glue Pro 400. Ma on trzy kolory podświetlenia wyświetlacza (niebieski - temperatura zbyt niska, zielony - temperatura zgodna z ustawioną, czerwony - temperatura zbyt wysoka).

Warto również podkreślić, że ma niebywale dużą moc (rozgrzewanie 400 W) i bardzo krótki czas rozgrzewania (poniżej 2 minut do 190 °C).

Do domowego użytku sprawdzi się np. wysokiej jakości uniwersalny pistolet do klejenia na gorąco Megatec Gluetec 1060 o mocy 60 W.


Który pistolet wybrać - z kablem czy na akumulator?


Pistolety do klejenia na gorąco z tradycyjnym kablem pozwolą Ci na ciągłą pracę i zwykle mają większą moc. Bezprzewodowe pistolety z klejem na gorąco (wyposażone w akumulator) są bardziej mobilne – możesz korzystać z nich wszędzie tam, gdzie nie można podpiąć się pod zasilanie sieciowe. Ich wadą jest natomiast to, że szybko się rozładowują.

Dobrze, jeśli akumulatorowe pistolety do klejenia na gorąco mają funkcję automatycznego wyłączenia się po krótkim czasie bezczynności, co pozwala oszczędzić akumulator. Tak działa np. mały akumulatorowy pistolet do klejenia na cienki klej - Steinel NEO 1 aku.

Jego czas pracy ciągłej wynosi ok. 30 minut, co jest naprawdę imponującym wynikiem w tego typu urządzeniach. Ten model jest dostępny również w wyjątkowym, różowym kolorze, dedykowanym głównie dla kobiet (idealny pomysł na prezent!).

Na rynku są dostępne również modele, które umożliwiają pracę zarówno z podłączonym przewodem, jak i bezprzewodowo, np. Steinel Gluematic 5000 (czas pracy na akumulatorze wynosi ok. 10 minut).


Zadbaj o wymienne dysze do pistoletów


Dobrze, jeśli pistolet do klejenia na gorąco jest wyposażony w wymienne dysze, czyli tzw. dodatkowe końcówki. Są to końcówki o różnym kształcie, średnicy czy długości. Służą one m.in. do: przyśpieszenia szybkości klejenia, zapewniają większą precyzję lub uniemożliwiają wypełnienie wąskiej szczeliny. Różne rodzaje dysz przydadzą się również w tworzeniu kolorowych ozdób.


Przyda Ci się blokada wypływu kleju


Blokada wypływu kleju w pistoletach do klejenia na gorąco to bardzo przydatna funkcja, która pozwala zahamować wypływający samoczynnie klej (brudzi i znacznie utrudnia nam pracę). Dzięki niej klej wypływa dopiero wtedy, gdy naciśniemy spust popychacza.


NARZĘDZIA, ELEKTRONARZĘDZIA

ODKURZACZE PRZEMYSŁOWE

MIKRONARZĘDZIA PROXXON

SUSZARKI DO RĄK I WŁOSÓW

OŚWIETLENIE

ŹRÓDŁA ŚWIATŁA

CZUJNIKI RUCHU

CZUJNIKI OBECNOŚCI

KOSIARKI

PILARKI

NOŻYCE

PODKASZARKI