JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIE OŚWIETLENIE OGRODOWE?

Zbliża się zima, wieczory są coraz dłuższe, więc kwestia oświetlenia ogrodu nabiera dla nas coraz większego zaznaczenia. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie oświetlenie ogrodowe.

Zakładamy oświetlenie w ogrodzie, czyli właściwe eksponujemy światłem rośliny i architekturę ogrodową

Ważne jest, by oświetlenie ogrodowe spełniało dwie najistotniejsze funkcje: odpowiednio eksponowało elementy otoczenia oraz gwarantowało bezpieczeństwo poruszania się. A ponadto powinno dbać również o kondycję naszego portfela oraz iść z duchem czasu, czyli być „Smart”.
Odpowiednio eksponować to znaczy wyciągać detale architektoniczne i tworzyć unikalną dla danego miejsca atmosferę. Można to uzyskać za pomocą źródła światła o odpowiednim kącie świecenia i strumieniu. Przykładem są lampy STEINEL serii Spot (One, Duo, Garden oraz Way), gdzie użytkownik sam dobiera moc żarówki GU10 oraz kąt świecenia. Dzięki temu może np. zawęzić strumień świetlny, rzucając wąski snop światła na rzeźbę czy koronę drzewa albo za pomocą szerokiego kąta oświetlić sporej wielkości krzaki ozdobne czy rozległą część terenu zielonego. Nie zawsze mocne światło to najlepsze rozwiązanie, a w przypadku ogrodu to raczej rzecz niewskazana. Stawiajmy zatem na rozwiązania pozwalające również regulować jasność lampy na bieżąco (np. oprawy Steinel serii Connect). Przydatną funkcją może się okazać łagodne uruchamianie światła (tzw. soft start), dzięki czemu użytkownik nie zostaje nagle oślepiony sporą ilością światła. Dopasowywanie natężenia światła do naszych indywidualnych potrzeb pozwala na oszczędną eksploatację przez cały okres użytkowania. Kiedy nie potrzebujemy mocnego źródła światła, możemy zmniejszyć jego natężenie lub je całkowicie wyłączyć, zmniejszając tym samym pobór prądu elektrycznego. To doskonałe rozwiązanie nie tylko dla naszego portfela, ale także dla środowiska.

 

Dobrze oświetlone ścieżki i chodniki – bezpieczne poruszanie się w ogrodzie po zmroku 

Bezpieczeństwo poruszania się natomiast zapewnią nam produkty wyposażone w czujniki ruchu, które odpowiednio wcześniej uruchomią nam światło, gdy poruszamy się wąskimi ścieżkami. Dodatkowo możemy być pewni, że równie szybko zareagują na obecność nieproszonych gości na naszej posesji. Czujniki ruchu iHF w oprawach STEINEL potrafią odróżnić, czy tym intruzem jest człowiek czy małe zwierzę (do 4 kg), na które należy nie reagować. Ponadto, wbudowany czujnik zmierzchu zadba o to, by światło włączało się tylko po zmroku. Warto również wspomnieć o funkcji światła bazowego/nocnego. Dzięki niej lampa nie wygasi się całkowicie, a jedynie przyciemni do wartości ustawionej przez użytkownika (10-50% swojej mocy), zwiększając poczucie bezpieczeństwa.

 

Maluj światłem w ogrodzie – twórz fascynujące sceny świetle za sprawą innowacyjnego oświetlenia ogrodowego 

Najnowsze rozwiązania oświetleniowe, oparte na technologii Bluetooth (jak wspomniana wyżej seria Steinel Connect), pozwalają tworzyć indywidualne sceny świetlne. W przypadku dłuższych ścieżek montujemy kilka opraw (np. co 5 metrów) i z poziomu naszego smartfonu albo tabletu kilkoma kliknięciami ustawiamy, że wszystkie oprawy należą do jednej grupy, która rozświetla się po wykryciu ruchu przez którąkolwiek z tych lamp. Albo inny przykład: po wykryciu ruchu na ścieżce prowadzącej do domu, uruchamia się słupek ogrodowy, podświetlenie krzewu oraz lampa na elewacji. Ograniczeniem w tworzeniu najróżniejszych scen jest tylko nasza wyobraźnia. Oczywiście lampy mogą również uruchamiać się pojedynczo, niezależnie od siebie. 
Fascynujące sceny świetlne w ogrodzie i wokół domu pozwoli nam też uzyskać praktyczny i elastyczny wtykowy system oświetlenia zewnętrznego PLUG&SHINE marki PAULMANN. System można rozbudowywać w każdym momencie – łatwo, bezpiecznie i samodzielnie. Niskonapięciowy system 24 V gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do systemów 230 V nie stanowi zagrożenia dla dzieci i zwierząt. Kable wyróżniają się IP 68, które zabezpiecza je przed skutkami długotrwałego zanurzenia w wodzie. Najlepszym dowodem ich trwałości jest 5-letnia gwarancja na cały system PLUG&SHINE. Wydajnymi i trwałymi oprawami LED PLUG&SHINE można sterować za pomocą aplikacji, pilota lub głosowo. Co ciekawe, można też dostosować barwy światła do nastroju – mogą być np. niebieskie lub różowe. Możesz też płynnie sterować barwą światła w zakresie od białego światła dziennego do ciepłej bieli. Paulmann zadbał o wysokiej jakości zabezpieczenie przed działaniem warunków atmosferycznych mogących wpłynąć na bezpieczeństwo instalacji, jak i uniwersalność montażu, która pozwala na ułożenie kabli również na powierzchni. Dzięki temu systemowi sprawisz, że ogród będzie świecił pełnym blaskiem! Najlepiej obrazuje to poniższy film.