Jak przygotować drewno na opał?

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Zanim jednak będziemy mogli spędzić przyjemny wieczór w cieple kominka, musimy odpowiednio przygotować drewno. Jak to zrobić szybko, sprawnie i efektywnie? Tego właśnie dowiecie się z naszego poradnika.Drewno drzew liściastych najlepsze do kominka

Jesion, buk, dąb, grab – te drzewa liściaste mają największą wartość opałową. Drewno iglaste natomiast spala się dużo szybciej, a zawarta w nim żywica zanieczyszcza komin sadzą. Dlatego do palenia w kominku używajmy drewna drzew liściastych. Jednak jeśli już musimy spalać drewno iglaste, powinniśmy je mieszać z drewnem z drzew liściastych.

Przygotowanie drewna na opał  

Jeśli będziemy sezonować drewno w postaci całych, nierozłupanych bali, wilgoć z jego środka nie odparuje i drewno zbutwieje. Dlatego też bale należy przeciąć na odcinki dostosowane długością do wymiarów paleniska, najczęściej ok. 40 cm i rozłupać na połowy lub ćwiartki. Możemy użyć do tego siekiery, ale z pewnością będzie to trudne i żmudne zadanie. Z pomocą przychodzi nam technologia i specjalistyczne sprzęty.

Czym najlepiej ciąć drewno?

Do cięcia drewna na mniejsze kawałki warto wykorzystać lekkie, akumulatorowe piły, np. renomowanej marki GREENWORKS. Doskonale sprawdzą się podczas tego zadania za sprawą swojej niskiej wagi. Szczególnie polecamy modele:


GREENWORKS 40 V Pilarka 40 cm
Jej waga (bez akumulatora) to 3,8 kg, a prowadnica ma aż 40 cm długości, co umożliwia nie tylko skuteczne przycinanie kłód drewnianych ale także wycinać małe i średniej wielkości np. obumarłe drzewa owocowe w ogrodzie! Prędkość suwu łańcucha po prowadnicy to aż 20 m/s co w wielu przypadkach jest znacznie więcej niż w spalinowych odpowiednikach. Dzięki temu naszą pracę wykonamy szybciej i precyzyjniej. Pilarka jest łatwa w użyciu dzięki miękkiej rękojeści. Napięcie czy wymiana łańcucha nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych narzędzi. Pilarka jest gotowa do użycia po naciśnięciu przycisku. Zbiornik oleju do smarowania łańcucha ma przezroczystą obudowę, dzięki czemu można w szybki sposób monitorować jego poziom. Ze względów bezpieczeństwa zapewniono bezpiecznik włączający, a także masywną osłonę dłoni.

GREENWORKS40 V Pilarka z górnym uchwytem 25 cm
Waga pilarki (bez akumulatora) wynosi jedyne 2,35 kg, a prowadnica ma 25 cm długości, co umożliwia obsługę nawet jedną ręką! Łańcuch ma 1/4”. Urządzenie jest łatwe w użyciu dzięki miękkiej rękojeści. Napięcie czy wymiana łańcucha nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych narzędzi. Dzięki mocnemu silnikowi bezproblemowo radzi sobie z przecinaniem drewna na mniejsze kawałki. Doskonale sprawdzi się również podczas przycinania małych drzewek ogrodowych i cięcia cienkich, suchych gałęzi, a także przy kształtowaniu żywopłotów. 

GREENWORKS 60 V Pilarka 40 cm
Lekka piła łańcuchowa 60 V firmy Greenworks została zaprojektowana z myślą o szybkości i łatwości - od automatycznego smarowania do elektrycznego hamulca łańcuchowego w celu zapewnienia bezpieczeństwa. 40-centymetrowa prowadnica sprawia, że ta wyjątkowa piła jest idealna do cięcia mniejszych drzew wraz z gałęziami. Przełącznik natychmiastowego startu przyczynia się do szybkiej obsługi, a niski poziom hałasu pozwala pracować bez przeszkadzania sąsiadom. Dzięki bezszczotkowemu silnikowi narzędzie dostarcza do 30 % więcej mocy niż standardowy silnik szczotkowy.Z nią cięcie drewna zajmie nam naprawdę parę chwil!
Główną zaletą pilarek akumulatorowych jest brak hałasu oraz wibracji (powodowanych przez silnik spalinowy) w przerwach między odcinaniem kolejnych konarów oraz niemal błyskawiczny czas osiągnięcia maksymalnej prędkości łańcucha w porównaniu z pilarką spalinową. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami tradycyjnych rozwiązań i zależy nam na długiej pracy ciągłej, możemy zdecydować się na model pilarki spalinowej (zbiornik paliwa wystarcza wówczas na kilkadziesiąt minut pracy), jak np. spalinowa pilarka łańcuchowa Scheppach CSP2540 0,9kW25 cm czy spalinowa pilarka łańcuchowa Scheppach CSP5300.

Możemy również zdecydować się na kompromis pomiędzy pilarką akumulatorową a spalinową – pilarkę elektryczną. Sprawdzi się np. się na małych i średnich działkach, na których jest dostęp do gniazdka elektrycznego. Ograniczenie związane z długością kabla czy przedłużacza jest z pewnością największą wadą pił z takim zasilaniem. Są za to bardzo lekkie, ciche i pozwalają na nieograniczony czas pracy. Decydując się na elektryczne pilarki, wybierzmy modele sprawdzonych producentów, jak np. elektryczna pilarka łańcuchowa Scheppach CSE2700 czy lektrycznapilarka łańcuchowa Scheppach CSE2600.


Pomocne akcesoria do cięcia drewna

 

Do cięcie drewna pilarką na mniejsze kawałki z pewnością przyda nam się STOJAK lub KOZIOŁ. Ważne jest, by był stabilny i bezpieczny. Dzięki niemu unikniemy przemieszczania się ciętych belek i gałęzi. Nie wolno nam ciąć elementów luźno leżących na ziemi czy też przytrzymywać drewna ręką – jest to bardzo niebezpieczne! Firma Wolfcraft ma w swojej ofercie 3 stojaki do cięcia drewna:

1. Małystojak  
Zapewnia szybkie i bezpieczne cięcie szczap o długości 1 m na długość 25 lub 33 cm. Jest zabezpieczony przed wyrzutem drewna i łatwy w przenoszeniu dzięki małej wadze własnej (a zarazem wyjątkowo stabilny). Drewniane deski dolne w konstrukcji gwarantują jeszcze lepszą ochronę łańcucha piły.2. Duży stojak  
Gwarantuje szybkie i bezpieczne cięcie bloków drewna o długości 1 metra. Wystarczy 2-3 cięciach piłą i już mamy pełną taczkę! Jest składany i pozwala na łatwe przechowywanie. Ponadto jest także użyteczny również do cięcia pojedynczych sztuk drewna.

3. oraz Stojak koziołek 
Jest wyposażony w regulowane boczne ograniczniki zabezpieczające obrabiany materiał przed zsuwaniem oraz 3 regulowane nakładki dla ochrony delikatnych powierzchni obrabianego materiału.Łuparka – profesjonalna pomoc w cięciu drewna
 

Jeśli tniemy drewno w dużych ilościach i na dużą skalę, warto zainwestować w profesjonalny sprzęt, jakim jest łuparka. Łuparka do drewna Scheppach HL760L 7t potnie drewno kominkowe długości do 52 cm na polana opałowe gotowe do użycia. Dwuręczna obsługa i zakryty obszar roboczy gwarantują optymalne bezpieczeństwo, a stabilny nóż ułatwia pracę. Dzięki kołom łuparka jest mobilna i łatwa w transporcie.

 Model łuparki do drewna Scheppach HL760LS 7t ma dodatkowo w zestawie stojak z kołami, który ułatwia m.in. transport urządzenia.

 Z kolei łuparka do łuparka do drewna Scheppach HL1050 10t 230 V to sprzęt dla prawdziwych profesjonalistów, którzy w ekspresowym tempie chcą pociąć drewno na drobne kawałki.


Suszenie drewna

Odpowiednie wysuszenie drewna przed spaleniem jest ważne dlatego, by wilgoć w nim zawarta nie obniżała wartości kalorycznej opału i nie utrudniała procesu spalania. Drewno powinniśmy suszyć w miejscu zadaszonym i odpowiednio przewiewnym. Najlepiej je odpowiednio odizolować od podłoża i ułożyć w miarę możliwości luźno. Dobrze jest układać je na stosie o podstawie koła, które stopniowo zwęża się ku górze. Z góry przykryjmy drewno plandeką.


Do suszenia i przechowywania drewna idealnie sprawdzi się praktyczny stojak do składowania drewna opałowego z regulacją wielkości marki Wolfcraft.Posłuży do przechowywania szczap drewna o długości 25-50 cm. Cztery stopki z tworzywa zapewniają optymalną wentylację dolną składowanego drewna, dzięki czemu nie będzie butwieć (co jest niezwykle ważne w przypadku suszenia drewna na opał!). Można w nim magazynować drewno zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
Pamiętajmy też, by przed włożeniem drewna do kominka, ocieplić je do temperatury pokojowej, by spalanie było jak najbardziej efektywne.

 


Bezpieczeństwo to podstawa

Pamiętajmy, by podczas cięcia drewna na mniejsze kawałki zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa. Podczas korzystania z pilarek, używajmy ochronnych rękawic, okularów i odpowiedniej odzieży ochronnej. Nie zapominajmy o tym, że w trakcie cięcia odłamki drzewa mogą polecieć w naszym kierunku. Piłę trzymajmy w dwóch dłoniach – prawą dłonią za tylny uchwyt, podczas gdy lewa dłoń powinna spoczywać na przednim uchwycie i nadawać kierunek pracy. Ciało ustawiamy w takiej pozycji, która pozwala na przeciwstawienie się sile odbicia. Nigdy nie podnośmy piły powyżej linii barków.