Jak obniżyć rachunki za oświetlenie domu?

Nie chcesz rezygnować z oświetlenia zewnętrznego, ale potrzebujesz obniżyć rachunki za prąd? Podpowiemy Ci, jak to zrobić!

To pytanie zadaje sobie teraz wielu Inwestorów. Oczywiste jest, że nie możemy całkowicie zrezygnować z oświetlenia zewnętrznego ze względów bezpieczeństwa. To natomiast co możemy i powinniśmy zrobić, to używanie oświetlenia w momencie, kiedy naprawdę go potrzebujemy i dopasowanie go do naszych rzeczywistych potrzeb. Co może nam w tym pomóc?

Nowoczesna technologia, na którą składają m.in.:

  • czujniki zmierzchu,
  • czujniki ruchu,
  • możliwość wykorzystania światła bazowego
  • oraz oświetlenie solarne, które działa dzięki energii słonecznej.
     

Nie musimy od razu wymieniać wszystkich opraw przed domem. Możemy zamontować po prostu same czujniki do zainstalowanych wcześniej lamp. Przykładem czujnika, który świetnie sprawdza się na zewnętrz jest np. Sens IQ S EVO lub IS 3180 firmy Steinel. Dzięki najwyższej czułości wykryje osobę wchodzącą na naszą posesję i utrzyma włączoną oprawę, przez cały czas przebywania/przemieszczanie się jej w swoim zasięgu. Dodatkowo wbudowany czujnik zmierzchu pozwoli na włączenie światła dopiero wtedy, gdy będzie ciemno, a nad ranem, gdy będzie jasno, automatycznie się wyłączy. W obu czujnikach możemy dodatkowo włączyć światło na stałe (przy wykorzystaniu pilota/aplikacji), np. urządzając grilla, a po zakończeniu zabawy ustawić tryb automatyczny.

Kupując nowe oprawy, wybierajmy modele, które oferują możliwość włączenia światła bazowego, czyli takiego które załączy się o zmierzchu i będzie świecić do rana delikatnym strumieniem, a  w przypadku wykrycia ruchu przełączy się na pełną moc. Warto również zainwestować w oświetlenie solarne, które pozwoli nam naprawdę sporo zaoszczędzić.

Wybierając lampy solarne, zwróćmy uwagę, jakiej jakości mają panel, to bardzo istotne, jeśli chcemy, by lampy solarne mogły działać nawet wtedy, kiedy nie ma słonecznej pogody, i by mogły efektywnie ładować akumulatory także przy zachmurzeniu. Druga kwestia, o której powinniśmy pamiętać, to bardzo dobrej jakości akumulatory, które zapewnią długi czas działania lamp solarnych.

Lampy solarne Steinel są wyposażone w akumulator litowo-jonowy z możliwością ładowania w dowolnym czasie bez skrócenia żywotności. Dzięki temu zawsze działają, niezależnie od pogody. Zainwestujmy w lampy solarne, które oferują nieco więcej niż standardowy tryb świecenia po zmroku. Jest wiele modeli, które np. mają zainstalowany czujnik ruchu, a niektóre z nich posiadają także funkcję światła bazowego (lampa delikatnie się żarzy, a po wykryciu ruchu rozpala się do 100%).

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia, które ułatwiają nam montaż, np. większość lamp solarnych Steinel w płytce montażowej ma poziomicę, żebyśmy mogli prosto je zamontować na elewacji. Z kolei model lampy solarnej STEINEL XSolar L-S ma dodatkowo kompas, abyśmy mogli go poprawnie ustawić w stronę południa. Posiada również drugi uchwyt oraz przewód 6-metrowy. Dzięki temu możemy rozdzielić panel solarny od elementu świetlnego i ten pierwszy zamontować w stronę południa, a ten drugi np. pod zadaszeniem, łącząc oba elementy właśnie za pomocą tego 6-metrowego przewodu w zestawie. To doskonałe rozwiązanie!

 

 


NARZĘDZIA, ELEKTRONARZĘDZIA

ODKURZACZE PRZEMYSŁOWE

MIKRONARZĘDZIA PROXXON

SUSZARKI DO RĄK I WŁOSÓW

OŚWIETLENIE

ŹRÓDŁA ŚWIATŁA

CZUJNIKI RUCHU

CZUJNIKI OBECNOŚCI

KOSIARKI

PILARKI

NOŻYCE

PODKASZARKI