Jak dobrać barwę światła w łazience?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto stoi przed zadaniem montażu oświetlenia w łazience. Pomożemy Wam na nie odpowiedzieć!

"Jak dobrać najlepszą barwę światła w swojej łazience?" To pytanie zadaje sobie każdy, kto stoi przed zadaniem montażu oświetlenia w łazience. Większość architektów radzi, by dobierać barwę światła w zależności od koloru płytek. Inni sugerują z kolei, by ciepłe światło montować nad wanną, zimne z kolei do oświetlenia lustra łazienkowego… My dziś obalimy wszystkie te teorie, by pokazać Wam, że potrzebujecie tak naprawdę wszystkich rodzajów barwy światła w łazience i - co najlepsze - możecie je mieć za sprawą innowacyjnej marki Paulmann! I to za jednym kliknięciem!
 

Dlaczego barwa światła ma tak duże znaczenie?

Montując oświetlenie w łazience skupiamy się głównie na oprawach – ich kształtach, wzorach, stylach. Dużo mniejszą uwagę przykładamy do źródeł światła, nie mówiąc już o samej barwie światła – ten aspekt traktujemy wyjątkowo „po macoszemu”. A szkoda, bo to tak naprawdę od barwy światła zależy, jak będziemy się czuć w naszej łazience, jaki będzie miała klimat.

Jakie wyróżniamy barwy światła?

Światło może mieć bardzo wiele barw. Do ich określenia służy temperatura barwowa wyrażana w Kelwinach (K). Brzmi skomplikowanie? Już tłumaczymy. W zależności od oznaczenia w Kelwinach, światło może być ciepło-żółte, bezbarwne czy lekko niebieskie. Im wyższy stopień K, tym chłodniejsza barwa światła. Producenci są zobligowani, by na źródłach światła podawać odpowiednie oznaczenie, więc warto zwrócić na nie uwagę, podejmując decyzję o zakupie.
 

W pomieszczeniach domowych przyjęto za standardowe 3 barwy światła:
 

Barwa ciepła (2700-3000K) przypomina naturalne światło podczas zachodu słońca i działa na nas relaksująco. Pomoże nam się wyciszyć i odpocząć. Jest idealna, kiedy chcemy zrobić sobie tzw. „domowe spa”. 

Barwa neutralna (4000K) doskonale sprawdzi się do wykonywania makijażu, depilacji, itp. Ta barwa najbardziej przypomina światło za oknem w pogodny dzień i pomoże Paniom uniknąć tzw. „efektu maski” po wyjściu z domu. Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza, kiedy w łazience nie ma okna i dostępu do naturalnego światła.

Barwa zimna (6500K) pobudza do działania i wzmaga koncentrację, dlatego sprawdzi się z samego rana podczas takich czynności jak golenie czy mycie zębów.
 
Wszystkie barwy światła w Twojej łazience? Tak, to możliwe!

Jak wynika z powyższego akapitu, tak naprawdę potrzebujemy różnych barw światła w zależności od okoliczności. Nie powinniśmy montować w łazience źródeł światła tylko z jedną barwą światła. Marka Paulmann, posiadając tę wiedzę, wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientów i ma w swojej ofercie całą gamę produktów dedykowanych do łazienki z możliwością zmiany barwy światła. Są to różnego rodzaju lampy sufitowe, plafony, oczka sufitowe, lampy nad lustro, a nawet same lustra z funkcją podświetlenia! Najlepsze jest to, że w przypadku tych wszystkich produktów możemy zmienić temperaturę barwową za pomocą jednego kliknięcia! Możemy je również ze sobą zintegrować i sterować nimi za pomocą systemu Zigbee – pilotem lub głosowo. To z pewnością zadowoli wszystkich zwolenników smart home!

Barwa światła przy lustrze

Strefa wokół lutra powinna być dobrze oświetlona. W końcu przeglądamy się w nim co najmniej kilka razy dziennie. Możemy nad nim lub obok zawiesić kinkiety ze źródłami światła ze zmienną temperaturą barwową lub gotowe designerskie lampy dedykowane specjalnie do oświetlenia lustra jak np. lampa Arneb z systemem  Whiteswitch, gdzie temperaturę barwową można regulować poprzez wielokrotne naciskanie przełącznika ściennego czy Tova sterowana pilotem lampy z serii Tova.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są lustra ze zintegrowanym źródłem światła LED, jak np. Lustro HomeSpa Mirra z regulacją temperatury barwowej marki Paulmann. Występuje w 3 wariantach:

W lustrze umieszczono trzy różne panele sterowania z funkcjami dotykowymi. Po dotknięciu panelu sterowania On/Off światło na krawędzi lustra jest włączane i wyłączane. Dzięki funkcji WhiteSwitch kolor światła można ustawić za pomocą przełącznika dotykowego na lustrze w zależności od pory dnia i potrzeb. Światło dzienne białe - obudź się! Neutralna biel - makijaż! Ciepła biel - odpręż się! Jasność można indywidualnie regulować za pomocą funkcji ściemniania. Ze względu na ochronę przed zachlapaniem lustro idealnie nadaje się do zastosowania w łazience lub wilgotnym pomieszczeniu. Wbudowana funkcja ogrzewania sprawia, że lustro nie będzie zaparowane po kąpieli! To naprawdę bardzo funkcjonalne i nowoczesne rozwiązanie.
Innowacyjne Lustro Mirra marki Paulmann ze względu na ochronę przed zachlapaniem idealnie nadaje się do zastosowania w łazience lub wilgotnym pomieszczeniu. Wbudowana funkcja ogrzewania sprawia, że lustro nie będzie zaparowane po kąpieli!
To naprawdę bardzo funkcjonalne i nowoczesne rozwiązanie. 


Marka Paulmann ma w swojej ofercie także podświetlane lusterko kosmetyczne do łazienki JORA z funkcją zmiany barwy oświetlenia. 
To praktyczny pomocnik w łazience lub przy toaletce. Dzięki wysuwanemu przegubowi, lusterko Jora można w łatwy sposób regulować w zależności od potrzeb podczas makijażu lub golenia. Lustro można złożyć płasko na ścianie, a dzięki funkcji WhiteSwitch, kolor światła można ustawić za pomocą przełącznika dotykowego na lampie w zależności od pory dnia i potrzeb. Lustro nadaje się do stosowania w łazienkach lub wilgotnych pomieszczeniach dzięki ochronie przed zachlapaniem (stopień ochrony IP: IP44 - bryzgoszczelny).


Kompleksowe oświetlenie z możliwością zmiany barwy światła

Nie tylko przy lustrze warto zamontować oświetlenie z możliwością zmiany barwy światła. Jeśli chodzi o oświetlenie główne, warto zainwestować w tzw. oczka sufitowe z ruchomymi punktami dla idealnego oświetlenia, jak np. oprawy Calla marki Paulmann lub designerskie plafony HomeSpa Casca. Dużą popularnością cieszą się panele LED, które świetnie kompensują brak światła dziennego w przypadku pomieszczenia bez okna, a jednocześnie nie oślepiają.

Jeśli mamy już zamontowane oczka sufitowe, a chcemy wymienić źródła światła na te ze zmienną temperatura barwową, zdecydujmy się na oprawy Coin marki Paulmann lub źródła światła na GU10 Choose . 

Jeśli chcemy, by światło główne w łazience było jak najmniej widoczne i wtapiało się w stylistykę całego pomieszczenia, wybierzmy panel bezramkowy, jak np. ponadczasowe modele VelunaVariFit marki Paulmann, gdzie także możemy ustawiać temperaturę barwową w zależności od naszych preferencji.

Zintegrowana funkcja WhiteSwitch umożliwia trzystopniową regulację koloru światła za pomocą wielu naciśnięć włącznika światła.
Zintegrowana funkcja WhiteSwitch umożliwia trzystopniową regulację koloru światła za pomocą wielu naciśnięć włącznika światła.


Temperatura barwowa sterowana za pomocą systemu Zigbee

Kolor światła w produktach marki Paulmann można również ustawiać dedykowanym pilotem, sterując głosowo (np. Alexa Amazon, Google Assistant) czy w aplikacji na telefonie (np. Philips hue). Są do tego przeznaczone lampy i źródła światła z serii inteligentnego oświetlenia, działające w systemie Zigbee . Jest to jeden z najpopularniejszych i łatwych w stosowaniu systemów.
Możemy korzystać z niego np. w oprawach marki Paulmann:

Panel Veluna VariFit  czy Areo VariFit Panel LED 

Jak sterować systemem zigbee dokładnie objaśnia film na naszym nakanle YT:  Jak sterować oświetleniem za pomocą systemu Zigbee?


NARZĘDZIA, ELEKTRONARZĘDZIA

ODKURZACZE PRZEMYSŁOWE

MIKRONARZĘDZIA PROXXON

SUSZARKI DO RĄK I WŁOSÓW

OŚWIETLENIE

ŹRÓDŁA ŚWIATŁA

CZUJNIKI RUCHU

CZUJNIKI OBECNOŚCI

KOSIARKI

PILARKI

NOŻYCE

PODKASZARKI