Informacje dla architektów i projektantów

Wersja do wydrukuWersja PDF

Zapraszamy projektantów i architektów do przeczytania artykułu na temat

"Oprogramowanie do projektowania oświetlenia RELUX jako narzędzie do precyzyjnego projektowania techniki czujników ruchu firmy STEINEL"


Firma "LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa uczestniczy w programie szkoleń "Millenium Budowalne 2011- Instalacje elektryczne i automatyka budynków targi dla projektantów instalacji elektrycznych, biur projektowych i inwestorów instytucjonalnych". Temat szkolenia prowadzonego przez "LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa: "Systemy obniżania kosztow za energię elektryczną w budownictwie - technika czujników ruchu i oświetlenie automatyczne Steinel".  Zapraszamy do udziału.

Program konferencji


DIAL GmbH - http://www.dial.de/

Program do projektowania techników czujników Steinel Relux Suite 2011

Pobierz pliki - Relux Suite

Program do projektowania techniki czujników Steinel DIALUX 2011

Pobierz pliki - Dialux 2011

Krzywe światłości opraw Steinel

» Pobierz pliki - fileDIALux.zip «

 

Kalkulator do przeliczania oszczędności przy wykorzystaniu oświetlenia automatycznego

» Uruchom kalkulator «


Oszczędności wynikające z zastosowania oświetlenia automatycznego

Powszechnie stosowanym źródłem światła dla oświetlania części wspólnych budynków wielo-rodzinnych są żarówki. Podstawową zaletą tego typu źródła światła jest ich niska cena (standardowa żarówka kosztuje ok. 1 zł) oraz odporność na częste włączanie i wyłączanie światła. Alternatywą dla zwykłych żarówek mogą być świetlówki kompaktowe, nazywane potocznie „żarówkami energooszczędnymi”.

Zasadą powinno być włączanie oświetlenia tylko w czasie, gdy jest to niezbędne. Oświetlenie pomieszczeń, które aktualnie nie są użytkowane, to marnowanie energii i pieniędzy. W budynkach jest szereg pomieszczeń użytkowanych często, ale krótkotrwale. Należą do nich klatki schodowe, korytarze, garaże, piwnice, strychy, magazyny. W tych miejscach często włącza się światło, a potem zapomina wyłączyć. Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie czujników ruchu, które zapewniają oświetlenie we właściwym czasie i miejscu. Światło zapala się automatycznie, gdy tylko poruszająca osoba znajdzie się w pobliżu  czujnika oraz gaśnie, gdy opuści ona obszar jego widzenia. Światło świeci się tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Nie ma sensu oświetlać całej klatki schodowej w wielopiętrowym budynku, jeśli tylko jeden mieszkaniec np. drugiego piętra potrzebuje światła na korytarzu, aby bezpiecznie dotrzeć do windy. Automatyczne oświetlenie ułatwia poruszanie się w nocy po korytarzach, klatkach schodowych, w garażach, piwnicach, jak również wokół budynków, jednocześnie stanowiąc utrudnienie dla osób niepowołanych, które zazwyczaj działają po zmroku. Technika czujników pozwala czuć się pewniej i bezpieczniej. Czujników firmy STEINEL nie da się oszukać - wysoce czułe detektory rejestrują każdy ruch w obszarze wykrywania i w razie potrzeby włączają światło.

Oszczędności wynikające z zastosowania oświetlenia automatycznego generowane są zarówno na etapie instalacji, jak i przez cały czas jego eksploatacji. W budynkach istniejących, podczas remontu, można usunąć stare wyłączniki oraz część okablowania. W nowych w ogóle nie ma potrzeby montowania puszek instalacyjnych oraz pozostałych elementów instalacji związanych z manualnym sterowaniem oświetleniem. Technika czujników przynosi oszczędności już od momentu zainstalowania pozwala optymalizować oświetlenie nie oświetlając pomieszczeń, w których nikt nie przebywa. Szukając oszczędności, należy wziąć pod uwagę zarówno koszty inwestycyjne związane z zakupem i wymianą źródeł światła, a w pewnych przypadkach i opraw, jak i koszty eksploatacyjne związane ze zużyciem energii oraz trwałością lamp (częstotliwość wymiany).

Tabela poniżej ukazuje oszczędności wynikające z zastosowania różnych opcji oświetlenia automatycznego w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych oraz budynkach użyteczności publicznej w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem żarowym. Porównane zostały koszty zastosowania do oświetlenia klatek i korytarzy w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych:

  • tradycyjnego oświetlenia żarowego, 
  • oświetlenia żarowego z czujnikiem wysokiej częstotliwości (RS),
  • oświetlenia energooszczędne z czujnikiem wysokiej częstotliwości (RS PRO).

Pod uwagę wzięto m.in. koszty energii, instalacji, wymiany źrdeł światła, liczbę punktw świetlnych w budynku, dobowy czas świecenia. Z przedstawionych danych jednoznacznie wynika, że zastosowanie oświetlenia automatycznego jest najtańszą alternatywą.

Na zewnątrz budynków najczęściej zastosowanie znajdują lampy numeryczne, zarówno te z czujnikiem ruchu i jednocześnie czujnikiem zmierzchowym (np. L 863, L 270), jak i posiadające wyłącznie czujnik zmierzchowy (np. LN1 z kloszem udaroodpornym). Można również zautomatyzować oświetlenie wejścia do budynku stosując włączniki zmierzchowe (NightMatic). Ich zastosowanie eliminuje sytuacje, w których światło nie zostaje włączone o zmierzchu, co może stwarzać zagrożenie dla mieszkańców, albo nie zostaje wyłączone, gdy nastał dzień. Szczególnie w okresie letnim, gdy słońce wschodzi bardzo wcześnie, zdarzają się przypadki, że wejście jest oświetlone do późnych godzin porannych, aż do momentu, gdy obsługa je wyłączy. Powoduje to oczywiscie straty finansowe. W zależności od ustawienia wartości progowych oświetlenie może włączać się nie tylko po zapadnięciu zmroku, ale także w dzień, gdy jest taka potrzeba wywołana ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi (burza, śnieżyca, zaćmienie Słońca). Do oświetlenia wjazdów do podziemnych garaży oprócz lamp kinkietowych czy plafonów z czujnikiem ruchu stosuje się również specjalne oprawy montowane w podłożu. Do sterowania nimi z powodzeniem można wykorzystać czujniki ruchu. Wybierając oprawy, które mają być zamontowane na zewnątrz należy pamiętać, iż powinny one mieć obudowy o stopniu ochrony co najmniej IP54.

Modernizując instalacje elektryczne w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym nie koniecznie trzeba rezygnować z dotychczas posiadanych lamp lub instalacji oświetleniowych — można je doposażyć w czujniki ruchu, które zapewniają komfort na najwyższym poziomie. Z powodzeniem stosowane są zarówno czujniki ruchu na podczerwień (IR), jak i czujniki wysokiej częstotliwości (HF). 

Technologia czujników ruchu wysokiej częstotliwości (radarowych) najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach wewnętrznych np. na klatkach schodowych, korytarzach, garażach, piwnicach. W przeciwieństwie do czujników aktywnych w podczerwieni czujniki wysokiej częstotliwości działają znacznie precyzyjniej i szybciej niż czujniki na podczerwień, reagują bezpośrednio na ruch bez opóźnienia, dzięki czemu nie ma ograniczeń „czułości” związanych z temperaturą otoczenia, jak i kierunkiem ruchu obiektu objętego wykrywaniem. Czujniki te wysyłają krótkotrwałe sygnały i po chwili odsłuchują echo odbite od ścian oraz otaczających ich obiektów. Każdy ruch powoduje zafałszowanie echa. Dzięki jego analizie ruch zostaje wychwycony i w razie konieczności zostaje włączone światło. Lampy te ujmują prostą formą oraz wysokiej klasy materiałami, z których są wykonane. Za eleganckimi dmuchanymi szklanymi kloszami kryje się najnowsza technologia czujników wysokiej częstotliwości (radarowych), które reagują bezpośrednio na ruch. Ponieważ zarówno szkło, jak i cienkie ściany nie są żadnymi przeszkodami dla fal wysokiej częstotliwości, więc czujniki te mogą być umieszczane we wnętrzu lamp, co czyni je niewidocznymi od zewnątrz. Dzięki temu żadne elementy czujników nie zakłócają atrakcyjnego wzoru lamp, tym samym nie prowokują do kradzieży, czy wandalizmu.

  • Hervisa - Perles - Buławy do napędów
  • Lumenia